20-letnia Brigita Svinkūnaitė została w tym roku mistrzynią Europy w kategorii wagowej do 50 kg, ale zawodniczka z Kowna „Rifo” (trener – Ričardas Poška) udowodniła, że potrafi skutecznie walczyć z cięższymi zawodnikami.
W pierwszej walce, po 2 udanych akcjach, Kowna przedwcześnie pokonała ważącą 62 kg Ukrainkę Oksanę Pilipovič, w drugiej pokonała zdolnego Francuza Camille Haddouche (70 kg) 5-0, a w ćwierćfinale po dogrywce 5-0 0 (główny czas walki – 2-0) nie pozostawiła nadziei jednej z najzdolniejszych młodych węgierskich zawodniczek w Europie Lili Mezo.
W półfinale B. Svinkūnaitei musiała zmierzyć się z jedną z najbardziej utytułowanych obecnie zawodniczek Europy, Bułgarką Ivanką Popovą, z którą po dobrej walce przegrała 0:3.
Wkrótce I. Popova wygrała finał ze Szwedką Mirjam Bjorklund 3:0 i została zwyciężczynią mistrzostw Europy.
8 najlepszych zawodniczek mistrzostw Europy kobiet, w tym B.Svinkūnaitė, wygrało bilety na najbardziej prestiżowy na świecie turniej karate full contact, który odbędzie się w przyszłym roku w Tokio – Mistrzostwa Świata bez kategorii wagowych.
Do półfinału w Warszawie dotarł także wileński lekkoatleta Orestas Abazorius „Saulės ženki” (trener Paulius Klapatauskas). 25-letni zawodnik pokonał Polaka Filipa Hajduka 5:0 (0:0) po dogrywce w 1/8 finału, a także pokonał Węgiera Adama Davida 5:0 (2:0) po dogrywce w ćwierćfinale . .
W półfinale wilnianin musiał ponownie walczyć w dogrywce z Markiem Wolnym z Polski, ale po tym sędziowie ogłosili zwycięstwo przeciwnika wynikiem 3:0 (1:0).
W finale Mistrzostw Europy pan Wolny spotkał się z Davidem Mškaladze z Kartvel i świętował zwycięstwo wynikiem 5:0.
Dwóch innych litewskich zawodników znalazło się w pierwszej ósemce turnieju. Było to bardzo duże osiągnięcie 18-letniej Mariji Sekundas (Kłajpeda „Shodan”; trener – Lukas Kubilius). W pierwszej rundzie turnieju młoda lekkoatletka z portowego miasta pokonała Hiszpankę Marię Adrias 5:0, aw 1/8 finału zdecydowanie pokonała wielokrotną mistrzynię Europy z Ukrainy Alionę Veresniak 4:0.
W ćwierćfinale M.Sekunda przegrała po dogrywce z I.Popovą 0:5 (0:0), ale wynik wystarczył Litwie na bilet na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Tokio.
Wtedy inny młody Litwin – 22-letni Paulius Žimantas (Akmenės „Energija”; trener – Vladimiras Silvaško) nie dawał nadziei Hiszpanowi Hugo Cruzowi (5:0) w 1/8 finału, ale w ćwierćfinale niespodziewanie po dogrywce 0:3 (0:1) musiał oddać przewagę Węgrom Patrikosowi Lajtosowi.
Innym litewskim zawodnikom nie udało się przebić pierwszych barier: Julius Urbonas przegrał z D.Mškaladze 0:5 (ippon), Laurynas Vaičikauskas przegrał z Josem Garcią De Albeniz (Hiszpania) 0:5, Magdalena Kasparė po dogrywce 0:5 (0 :0) Katarzyna Jaškowska (Polska), Julija Balčiūtė po dogrywce 0:3 (0:0) – Anastasia Michailova (Niemcy), Aneta Meškauskienė 1:4 – Anastasia Chrustalova (Ukraina), Ieva Budrytė 1:4 – Anastasia Nesterenko (Ukraina), Justina Šišaitė po dogrywce 0:4 (0:1) – Anna Bojda (Polska) i Erika Rukšėnaitė 0:4 – Nika Jakubović (Chorwacja).
W tym czasie Brigita Gustaitytė, która na tegorocznych mistrzostwach świata w kategoriach wagowych wśród wagi ciężkiej została najsilniejszą zawodniczką na świecie, z powodu choroby nie stanęła na tatami w Warszawie.
Rok 2022 to jeden z najbardziej udanych lat w historii litewskich karateków kyokushin. W tym roku B.Gustaitytė, Juras Sokolovas i Eventas Gužauskas zostali zwycięzcami mistrzostw świata w kategoriach wagowych, Rūta Brazdžionytė została wicemistrzem, a w analogicznych mistrzostwach Europy B.Svinkūnaitė, Edgardas Sečinskis, E.Gužauskas i drużynowe kata zdobyły tytuły.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”