Około tysiąca osób zebrało się w środę w Warszawie na wiecu przeciwko przemocy seksualnej. po śmierci zgwałconej białoruskiej imigrantkiktórego los zszokował społeczność białoruskiej diaspory w Polsce.
W zeszłym tygodniu w szpitalu zmarła 25-letnia Liza, która została zaatakowana i brutalnie zgwałcona na ulicy w centrum Warszawy. Jego nazwisko nie zostało ujawnione.
W związku z atakiem aresztowano i postawiono zarzuty 23-letniemu mężczyźnie, co wywołało oburzenie organizacji zajmujących się prawami kobiet i dużej społeczności emigrantów na Białorusi.
Protestujący zebrali się na miejscu ataku, aby opłakiwać, zapalać znicze i składać kwiaty.
„Liza przyjechała do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. W Polsce odebrano jej życie” – powiedziała Maja Stasko, jedna z organizatorek akcji protestacyjnej.
Uczestnicy, których organizatorzy poprosili o ubranie się na czarno, trzymali transparenty z hasłami w języku białoruskim i polskim: „Kobiety nie są ofiarą” i „Właśnie wracałem do domu”.
Według oficjalnych danych w 2023 roku w Polsce mieszkało prawie 80 tys. osób. Białorusini, z których wielu uciekło do sąsiedniego kraju, obawiając się represji politycznych w swoim kraju.
„To był dla nas wszystkich prawdziwy szok” – powiedziała AFP Anna, Białorusinka pracująca w branży informatycznej w Polsce, która odmówiła podania nazwiska.
Liza przyjechała do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Odebrano mu życie w Polsce.
„Uciekliśmy z Białorusi, aby znaleźć tu spokój, a teraz staliśmy się ofiarami nie reżimu, ale ludzi” – powiedziała 25-latka.
Organizatorzy twierdzą, że białoruskie ofiary przemocy seksualnej za granicą jako uchodźcy napotykają dodatkowe przeszkody, w tym brak zaufania do organów ścigania.
„Mamy takie doświadczenie z policją, że trudno nam uwierzyć, że jeśli zadzwonimy na policję, to nam uwierzą i ktoś zacznie działać” – powiedziała AFP białoruska aktywistka Nasta Bazar.
„Bardzo chciałabym, żeby każda kobieta wiedziała, że zawsze znajdą się kobiety, które ją wesprą […] i że są białoruskie organizacje, które pomagają” – dodał N. Bazar.
Do wiecu przyłączyli się obrońcy praw kobiet i uczestnicy z Ukrainy. Obecnie w Polsce, będącej członkiem Unii Europejskiej, żyje około miliona uchodźców z ogarniętego wojną kraju.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”