W ubiegłym roku w UE wykryto 74 nielegalne fabryki papierosów, głównie w Polsce – AINA

6 kwietnia Na konferencji prasowej w Brukseli urzędnicy celni i organów ścigania UE przedstawili program na 2021 r. Wyniki walki UE z nielegalną produkcją i handlem tytoniem, przemytem.

Fabryki tytoniu i papierosów w cieniu stały się w ostatnich latach coraz większym problemem w UE. Wydarzenie w Brukseli w środę ogłosiło, że władze państw członkowskich zamknęły w zeszłym roku 74 nielegalne fabryki papierosów i 28 fabryk tytoniu do fajki wodnej w krajach UE.

Litewscy celnicy poinformowali w 2021r., że przejęli rekordową ilość przemycanych papierosów – 21,64 mln. opakowania dla palaczy i 60 ton tytoniu o łącznej wartości 81,56 mln euro. euro.

Te imponujące wyniki osiągnięto dzięki wspólnym działaniom, dobrej koordynacji i szybkiej wymianie informacji między państwami członkowskimi (EMPACT, europejska platforma interdyscyplinarna przeciwko zagrożeniom przestępczym). To właśnie EMPACT pomaga zapewnić ścisłą współpracę międzynarodową między różnymi organami ścigania oraz wsparcie agencji UE (EUROJUST, EUROPOL, FRONTEX, OLAF itp.) w ich działaniach.

Belgijski minister finansów podzielił się swoimi opiniami na temat osiągniętych wyników i najważniejszych trendów podczas wydarzenia. Vincent van PeteghemSzef Europejskiego Centrum Przestępczości Finansowej i Gospodarczej (EFECC) w Europolu Burkharda Mühla. Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalenę Rzeczkowską, Zastępca Dyrektora Wykonawczego Europolu Jean-Philippe’a Lecouffe’a.

Szef Belgijskiej Administracji Celnej i Akcyzowej Kristian Vanderwaeren zgłosiły łącznie 233 takie równoległe firmy tytoniowe w UE w ciągu trzech lat (stan na 2018 r.). Tym samym skala takich nielegalnych działań rośnie – np. w 2018 r. w UE wykryto 47 takich fabryk.

Polska jest liderem pod względem liczby podziemnych firm tytoniowych, w ciągu ostatniego roku odkryto 32 takie fabryki. Drugim po Polsce krajem jest Belgia, gdzie w zeszłym roku władze znalazły 9 podejrzanych fabryk tytoniu (a od 2018 r. już 20).

Według przedstawiciela Urzędu Celnego Republiki Litewskiej i koordynatora priorytetu EMPACT w walce z oszustwami akcyzowymi, który uczestniczył we wspomnianej konferencji Adas EidukeviciusŁotwa wyróżnia się na tle krajów bałtyckich. Tylko w tej ostatniej w ubiegłym roku zlikwidowano 4 podejrzane fabryki tytoniu, a od 2018 r. – łącznie już 14.

Uczestnicy jednogłośnie zgodzili się, że tylko wspólne i skoordynowane działania UE mogą być skutecznym narzędziem w walce z poważną przestępczością zorganizowaną, działającą w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych w UE.

Czwarty rok z rzędu Urząd Celny Republiki Litewskiej koordynuje działania całego priorytetu EMPACT w walce z oszustwami akcyzowymi w UE. Priorytet ten obejmuje nie tylko walkę z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych, ale także aktywne działanie organów celnych i innych organów ścigania w walce z przemytem tytoniu i wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, a także z przemytem i handlem nimi. nielegalne paliwa.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *