Wysoka produkcja z elektrowni słonecznych, wiatrowych i wodnych w regionie spowodowała w czwartek niezwykłe zmiany na rynku. W ciągu dnia morskie połączenie elektroenergetyczne „NordBalt” wykorzystywane jest z pełną mocą – 700 MW – do eksportu energii elektrycznej z Litwy do Szwecji.
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!
Według danych litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid, maksymalny eksport do Szwecji za pośrednictwem NordBalt ustalono po raz ostatni w 2021 r. Grudzień
W związku ze wzrostem dostaw energii elektrycznej w całym regionie średnia cena na hurtowym rynku energii elektrycznej na Litwie w czwartek wynosi 9 euro/MWh, czyli o połowę mniej niż w środę i 8 razy mniej niż średnia w marcu.
„Słoneczna i wietrzna pogoda znacznie zwiększyła obecnie produkcję energii elektrycznej. Świadczą o tym ceny oscylujące wokół zera. Jednocześnie łotewskie elektrownie wodne wytwarzają więcej niż całkowite zapotrzebowanie kraju z powodu wiosennych powodzi, które przyczyniają się do nadpodaży W ten czwartek, podczas tego dnia litewska produkcja energii elektrycznej po raz kolejny przekracza zużycie w kraju, a energia elektryczna z Łotwy i Polski jest eksportowana do Szwecji” – wyjaśnia Aistė. Krasauskienė, kierownik Działu Rozwoju Rynku Litgrid.
Litewski prąd eksportowany jest do Szwecji w godzinach od 10:00 do 18:00. Maksymalny eksport – 700 MW – został sprzedany w ciągu 12–15 godzin. W pozostałych godzinach doby energia elektryczna jest importowana.
Ostatni raz eksport przez NordBalt osiągnął poziom 700 MW w grudniu 2021 roku. W większości przypadków to połączenie jest maksymalnie wykorzystywane w imporcie na Litwę.
Według A. Krasauskienė w czwartek litewski eksport energii elektrycznej do Szwecji osiągnie poziom 3435 MWh, co będzie stanowić prawie jedną piątą całkowitego wolumenu eksportu do Szwecji w 2023 roku.
Produkcja energii elektrycznej na Litwie rośnie dzięki szybkiemu wzrostowi mocy odnawialnych źródeł energii – energii słonecznej i wiatrowej. 11 marca br. po raz pierwszy od zamknięcia elektrowni jądrowej w Ignalinie dzienna produkcja na Litwie była wyższa od zużycia.
Dozwolona moc produkcyjna elektrowni słonecznych i wiatrowych w sieci przesyłowej i dystrybucyjnej wynosi obecnie 2663 MW. Na początku roku było to 2336 MW, a rok temu 1662 MW.
uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”