15 minut Jak wiadomo, w zeszłym tygodniu Komisja Europejska przesłała Litwie radę, że tranzyt towarów objętych sankcjami powinien zostać wznowiony. Stanowisko to publicznie wyraził również kanclerz Niemiec Olaf Scholz, wzywając do deeskalacji sytuacji.
Przedstawiciele władz litewskich przekazali swoje uwagi Brukseli, mówiąc, że zmienia zdanie, a Kreml może to uznać za ustępstwo po groźbach ze strony Rosjan. W litewskich instytucjach rządowych dominuje opinia, że zgodnie z przepisami europejskimi towary objęte sankcjami nie mogą przekraczać granicy litewskiej.
Premier Ingrida Simonyte powiedział czwartekże do tej pory nie zmieniła się sytuacja w zakresie nieprzewozów takich towarów przez Litwę, przewoźników poinformowano, że towarów znajdujących się na czarnej liście nie można załadować.
Poseł Petras Auštrevičius poinformował w piątek, że podczas dyskusji w sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych przedstawiciele Komisji poinformowali, że „obecnie nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie”.
USA obiecuje ścisłą współpracę
15 minut zwrócił się do Ambasady USA na Litwie z pytaniami o stanowisko USA w sprawie stosowania sankcji i czy omawiali te kwestie z przedstawicielami Komisji Europejskiej i władz litewskich.
W swoim komentarzu Ambasada najpierw podkreśliła, że nie należy zapominać, że sankcje na rosyjskie towary są stosowane z powodu niesprowokowanej wojny Rosji z Ukrainą.
„Jesteśmy wdzięczni za solidarność UE, G7 i innych partnerów, którzy nałożyli te bezprecedensowe koszty gospodarcze na Rosję za jej agresję” – powiedziała ambasada.
„Jeśli chodzi o wdrażanie sankcji UE, zwracamy się do urzędników UE po bardziej szczegółowe informacje. Stany Zjednoczone, jak zawsze, będą nadal ściśle współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, w tym Litwą i UE, w tych kwestiach” – powiedział amerykański dyplomata. powiedział serwis.
Komentarz przypomina również, że prezydent USA Joe Biden wyraźnie powtórzył, że Amerykanie są mocno zaangażowani w zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim sojusznikom NATO.
Polacy mówią o planie
Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że Unia Europejska i Moskwa zamierzają opracować plan przepływu towarów między Rosją a enklawą Kaliningradu.
„Obie strony doszły do wniosku, że warto uzgodnić plan, który się nie zepsuje”. de facto egzekwowanie sankcji, bo szczerze mówiąc, obwód kaliningradzki to bardzo mała część Rosji” – powiedział Morawiecki.
Rosjanie tranzytują między główną częścią kraju a Kaliningradem przez Białoruś i Litwę ze względu na zbieg linii kolejowych na tym odcinku. Trasa przez Polskę jest inna.
Rosyjski reżim nazywa blokadę sankcjonowanych towarów na Litwie blokadą Kaliningradu, a media propagandowe wezwały w zeszłym tygodniu do działań zbrojnych.
Największą presję na Komisję Europejską wywierają Niemcy. W rozmowach o napięciach z Rosją często pojawia się argument, że Niemcy kierują jednostką NATO na Litwie. W czwartek kanclerz O. Scholz publicznie wezwał do zezwolenia na tranzyt przez Litwę.
Na konferencji prasowej na spotkaniu NATO w Madrycie O. Scholz powiedział, że „Unia Europejska musi stworzyć niezbędny system i zasady” transportu towarów z Rosji do jej enklawy.
„I oczywiście te zasady muszą być zawsze ustalane w świetle faktu, że mamy do czynienia z ruchem między dwiema częściami Rosji” – dodał, sugerując, że sankcje UE na rosyjskie towary nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie jeżdżą. do bloku jako importy. , ale tylko w tranzycie.
„Myślę, że wszystkie zaangażowane strony obecnie bardzo się starają, aby wprowadzić tutaj impet deeskalacji” – powiedział Scholz.
Generał porucznik Waldemaras Rupšys, dowódca Sił Zbrojnych Litwy, w tym tygodniu wywiad 15 minut powiedziałże Rosja może akceptować prowokacje, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego, ponieważ Moskwa nie jest zdolna do prowadzenia wojny z NATO.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”