W sobotę po raz 27. rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Tomasza Manna

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty muzyki kameralnej, wieczory filmowe, debaty i wystawy. Organizowane są również wycieczki piesze, prezentacje wyników fotograficznych i konkursy na eseje.

Tematem tegorocznej imprezy są „Krajobrazy kulturowe”. Zagraniczny”.

„Festiwal Tomasza Manna to długoletnia i silna tradycja, która w wyjątkowy sposób ubarwia letnie wakacje w jednym z najbardziej urokliwych kurortów na Litwie” – mówi dyrektor Centrum Kultury Tomasza Manna, dr Lina Motuzienė.

„Spodziewamy się tutaj przyjazdu wielu gości z Litwy i zagranicy, a razem – merytorycznych dyskusji, muzycznych i artystycznych odkryć oraz nowych doświadczeń w towarzystwie podobnie myślących ludzi” – dodaje.

Zdaniem kuratora Centrum Kultury Tomasza Manna, kierowanego przez historyka dr. Irena Vaišvilaitė tematem przewodnim tegorocznego festiwalu są przede wszystkim granice – widoczne, ale najczęściej niewidoczne, oddzielające „swoje” od „obcych”.

Kolejnym poziomem jest geograficzny i historyczny. Na przykład miejsce festiwalu – Mierzeja Kurońska – i Kłajpeda to przestrzeń, w której „własne” i „obce” wydarzenia historyczne wielokrotnie się zmieniały i nawet teraz wymagają specjalnego dostępu.

„Jak możemy stać się naszą własną naturą Neringa, nie czyniąc jej naszą własnością, a nawet gorzej – zasobem, nie narzucając jej własnego zrozumienia, ale pozwalając jej być sobą i współistnieć z nią?” Jak przyswoić sobie historię i dziedzictwo regionu Neringa i Kłajpedy, zrozumieć je i przyjąć jako dar i dziedzictwo?” – pytają organizatorzy festiwalu.

W tegorocznym programie przemówień festiwalu na tarasie muzeum pisarza Tomasza Manna czekają na Państwa spotkania z pisarką Kristiną Sabaliauskaite, germanistą Holgerem Pilsem, który przedstawi korespondencję rodziny Tomasza Manna, mniej znanej opinii publicznej, polski historyk i dyplomata Jan Tombinski, dziennikarz Nikołaj Klimeniouk, niemiecka historyk Anke Hilbrenner.

Członkowie kuratora dołączą do programu Word podczas wydarzeń gościnnych: historycy dr. Irena Vaišvilaitė, dr. Ruth Leiserowitz, doc. dr Aurimas Švedas, poeta i tłumacz Antanas Gailius, pisarz, eseista dr. Laurynasa Katkusa i innych.

W programie artystycznym znajduje się wystawa archeologii i fotografii „Obiekt i detal: świat estetyki epoki kamienia”, której kuratorem jest Jogailė Butrimaitė, profesor fotografii w Litewskim Muzeum Narodowym i Centrum Szkolenia Zawodowego Biznesu i Usług w Wilnie oraz jej uczniowie z V i Galerie K. Mizgiria.

Także zwiedzanie wystawy przygotowanej przez artystkę Anastasiję Sosunovą w Kolonii Artystycznej Nida Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, rozmowa z Felixem Kalmensonem o praktyce artystycznej.

Muzeum Historii Mierzei Kurońskiej po raz pierwszy zaprezentuje rysunki niemieckiego malarza, grafika i ilustratora Pauliusa Kuhfussa (1883-1960) z kolekcji mieszkańców Kłajpedy Aleksandra Popowa i Jeleny Kosinowej.

Film artystki Eglė Budvytytė „Pieśni z kompostu: zbliżające się ciała, istniejące gwiazdy” zostanie zaprezentowany na wystawie Muzeum Pamięci Tomasza Manna.

Muzyczny program festiwalu w tym roku powinien obfitować w utwory na fortepian i smyczki, opusy znane i rzadko słyszane w salach koncertowych.

W sobotni wieczór w kościele ewangelicko-augsburskim w Nidzie cykl wydarzeń otworzy koncert inauguracyjny, na którym zostanie wykonane oratorium „Ostatnie namaszczenie pogan” Broniausa Kutavičiausa. Wykona ją chór kameralny „Aidija” i chór Państwowej Szkoły Artystycznej MK Čiurlionis (dyr. R. Gražinis).

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *