W związku z trwającą wojną Rosji z Ukrainą minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė przedstawia rządową propozycję przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy rosyjsko-białoruskiej o kolejne trzy miesiące – do 16 marca przyszłego roku włącznie.
Przedstawiając w czwartek projekt uchwały Sejmowi, minister zaznaczył, że poprzez przedłużenie stanu wyjątkowego nie proponuje się wprowadzenia żadnych nowych środków, a obowiązujące obecnie ograniczenia pozostają: zamknięta granica dla obywateli rosyjskich, wydalenie migrantów, wzmocniona ochrona granica zewnętrzna.
„Wszystko, co było w poprzednim projekcie rezolucji, zostało przeniesione, po prostu pozostają zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa narodowego, nie ma tu kwestii politycznych, jest bezpieczeństwo naszego państwa” – powiedziała A. Bilotaitė.
Po złożeniu projektu uchwały o stanie wyjątkowym głosowało 73 posłów na Sejm, przeciw było 8, a 34 wstrzymało się od głosu. Następnie projekt zostanie rozpatrzony przez komisje sejmowe, a następnie wróci do Sejmu do przyjęcia.
Proponuje się wszystko, co było w poprzednim projekcie uchwały, tylko że zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa narodowego pozostają, nie ma tu kwestii politycznych, jest bezpieczeństwo naszego państwa.
Podobna decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego przyjęta we wrześniu wygasa 16 grudnia.
Stan wyjątkowy został wprowadzony 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą i był dwukrotnie przedłużany, ale ostatecznie pozostawiono go na granicy z Rosją i Białorusią.
W projekcie, podobnie jak w obecnie obowiązującej uchwale Sejmu, proponuje się dalsze zapobieganie wjazdowi na terytorium Litwy obywatelom rosyjskim, którzy nie spełniają rządowych kryteriów.
Zgodnie z umową między państwami bałtyckimi a Polską od września tylko rosyjscy dyplomaci, dysydenci, pracownicy firm transportowych, członkowie rodzin obywateli UE, a także Rosjanie posiadający zezwolenie na pobyt lub długoterminową wizę krajową z krajów Strefa Schengen może przekraczać zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (UE).
Obywatele rosyjscy mogą nadal podróżować do iz obwodu kaliningradzkiego pociągami tranzytowymi przez Litwę.
Proponuje się również pozostawienie zapisu określającego politykę zawracania migrantów, zgodnie z którym cudzoziemcy, którzy zamierzają przekroczyć lub przekroczyli zewnętrzną granicę UE w nieokreślonych miejscach, nie mogą być wpuszczani. Przepis ten nie miałby zastosowania do osób uciekających przed agresją wojskową lub prześladowaniami.
W listopadzie ubiegłego roku na granicy z Białorusią ogłoszono stan wyjątkowy w związku z falą nielegalnej imigracji. Trwało to do połowy stycznia.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”