Rozpoczęły się najważniejsze w tym roku rozgrywki w piłce ręcznej: Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn.
Od 1938 roku zorganizowane mistrzostwa świata odbędą się już po raz 28. W mistrzostwach planety biorą udział 32 drużyny narodowe.
Mistrzostwa odbędą się w czterech polskich miastach – Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Płocku oraz pięciu szwedzkich miastach – Sztokholmie, Malmö, Göteborgu, Jönköping i Kristianstad. Mecz otwarcia odbył się w Katowicach, a finał 29 stycznia. odbędzie się w Sztokholmie.
10 000 w meczu otwarcia. polska reprezentacja, gospodarz turnieju przy wsparciu widzów, spotkała się z mistrzami Francji w piłce ręcznej Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Po zaciętej walce Polki musiały przyznać wyższość rywali o tytuł 24:26.
W czwartek rozegranych zostanie siedem kolejnych meczów. 32 reprezentacje narodowe zostały podzielone na osiem grup. Do drugiej rundy awansują trzy najlepsze drużyny z każdej grupy.
Tytułu mistrza świata broni duńska reprezentacja, która po raz trzeci z rzędu celuje w złote medale. Do tego czasu żadnej drużynie nie udało się trzykrotnie zdobyć Pucharu Świata.
Tytuł najsilniejszej drużyny narodowej świata najczęściej zdobywała reprezentacja Francji. Francuzi zostali mistrzami aż 6 razy. Szwecja i Rumunia zdobyły po cztery złote medale.
Reprezentacja Litwy w piłce ręcznej mężczyzn po raz pierwszy wystąpiła w finałowej fazie Mistrzostw Świata w 1997 roku. Litewscy piłkarze ręczni trenowani przez mistrza olimpijskiego i świata Valdemara Novickisa zajęli 10. miejsce na mistrzostwach świata odbywających się w Japonii.
Na tegorocznych Mistrzostwach Świata nie zabraknie także akcentów litewskich. Oceniać go będą dwaj litewscy sędziowie Vaidas Mažeika i Mindaugas Gatelis. Będą to ich czwarte mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn. Wcześniej Litwini sędziowali w mistrzostwach w latach 2009, 2015 i 2017.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”