Mieszkańcy kraju oczekują wrażeń, z których warto zrezygnować na wszelkie inne plany, dlatego festiwal swój 28. sezon wita hasłem „Kiedy kino wzywa – proszę bardzo”. W tym roku festiwal złoży największy hołd sztuce kina, jej tworzeniu i przyjemności oglądania z tematycznym programem klasyki kina „La Plus Belle Déception”.
Filmy Orsona Wellesa, Alfreda Hitchcocka, Krzysztofa Kieślowskiego i innych mistrzów światowego kina zapraszają do odkrywania relacji między kinem a rzeczywistością. Opowiedzą o miejscu kina w życiu ludzi i pozwolą odkrywać i doświadczać światów, które otwierają się w portalach kina.
„Wierzymy, że festiwal, który z każdym filmem stwarza warunki do szukania oddźwięku na ekranie, ma moc odwracania uwagi od codzienności. To odosobnienie jest zawsze znaczące, ponieważ daje nam nowe spojrzenie na otaczający nas świat To także okazja do spotkania się, spędzenia czasu z podobnie myślącymi ludźmi, wymiany wrażeń, dyskusji, usłyszenia nieoczekiwanych rekomendacji, które mogą zmienić plany, a nawet opinie na temat tego czy innego filmu.
Przypominam, że festiwal to nie tylko filmy, każdy widz staje się jego częścią. Dlatego zapraszamy do poddania się urokom kina i zanurzenia się w niezwykłej przyjemności oglądania przez co najmniej 11 dni” – mówi kierownik programowy festiwalu Aistė Račaitytė.
Krytyczni faworyci, uznani mistrzowie i sesja specjalna
Ulubieńcy wpływowych krytyków filmowych, piszący dla prestiżowych publikacji filmowych, tradycyjnie znajdą się w programie „Wybór Krytyków”. Wśród nich są znani i początkujący filmowcy, opowiadający historie o różnorodności gatunkowej i tematycznej.
Jedną z głównych atrakcji tego programu jest dramat psychologiczny Tár Todda Fielda, nominowany do 6 Oscarów, z genialną Cate Blanchett. To historia fenomenalnego dyrygenta i władzy, która przez lata należała wyłącznie do mężczyzn, przesiąknięta muzyką Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. C. Blanchett, która zapoczątkowała rolę ikony muzyki, zdobyła za tę rolę nagrody dla najlepszej aktorki na całym świecie.
W tym roku kinomanów czeka również wyjątkowe wydarzenie – jedyny pokaz filmu „Žana Dilman, Komercijas krantinė 23, 1080 Bruksela”, najlepszego filmu wszechczasów, wybranego przez brytyjski magazyn filmowy „Sight and Sound”. Ta lista odzwierciedla zmieniające się gusta i wartości głosujących krytyków na całym świecie.
„Przez pięćdziesiąt lat tylko Orson Welles i Alfred Hitchcock zajmowali pierwsze miejsce”. W 2022 roku nastąpił przełom tektoniczny – po raz pierwszy na pierwszym miejscu znalazł się film wyreżyserowany przez kobietę. Postanowiliśmy to uczcić, ponownie pokazując to arcydzieło Chantal Akerman”, mówi A. Račaitytė.
W programie „Mistrzowie” festiwalową publiczność zaproszą na wielkie ekrany najnowsze dzieła reżyserów znanych i uznanych w świecie kina, charakteryzujących się rozpoznawalnym autorskim stylem, profesjonalnymi kompetencjami i nagradzanych za to prestiżowymi filmami. festiwale.
Wśród nich jest mistyczny detektyw Park Chan-wooka „Pora odejść”, który w zeszłym roku zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes. Najnowszy film południowokoreańskiego mistrza opowiada historię cierpiącego na bezsenność detektywa, który zakochuje się w głównym podejrzanym o pokręcone przestępstwo. Reżyser w 2016 roku jest dobrze znany widzom „Kino pavasaris”. miał też swoją premierę „Tarnaitė”, której nie brakowało na festiwalu popularności.
Widzowie, którzy przegapili początek festiwalu, zobaczą to widowisko godne największego ekranu już 11 marca. będzie można go również zobaczyć w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu (LNOBT), gdzie odbędzie się przedpremierowa premiera „Czasu wyjazdu”. Cały repertuar „Kino pavasaris” LNOBT można zobaczyć i kupić bilety tutaj.
Większość programu jest już na stronie festiwalu
Festiwalowi widzowie mogą już zapoznać się z trzema innymi filmami z nadchodzących programów „Kino Wiosny”. Są to „Panorama”, prezentująca różne współczesne kina z całego świata, „9 sala”, która zaskakuje filmami zacierającymi granice gatunków i form filmowych oraz „Paaugau iendum filmu” – filmy z litewskim dubbingiem, które pobudzają ciekawość młodych widzów.
Większość programu można znaleźć na stronie www.kinopavasaris.lt, a także na specjalnym stoisku „Kino pavasaris” na Wileńskich Targach Książki, gdzie rekomendacje będą wydawane od 23 do 26 lutego. udostępnią organizatorzy programu i inni członkowie zespołu festiwalowego.
Wileński miejski festiwal filmowy „Cinema Spring” będzie czekał na widzów w kinach od 16 do 26 marca.
„Kino Wiosna” jest częściowo finansowane przez Litewskie Centrum Filmowe, Urząd Miasta Wilna oraz program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” MEDIA.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”