Urodzony w Toruniu w północnej Polsce w 1473 roku matematyk i pastor zasłynął ze swojej teorii heliocentrycznej, według której centrum wszechświata jest Słońce, a nie Ziemia.
Naukowcy porównali materiał genetyczny dwóch nici znalezionych w opublikowanej w 1518 roku książce Johannesa Stoefflera „Calendarium Romanum Magnum”, która przez wiele lat należała do pana Kopernika, z zębem znalezionym we Fromborku.
„Sekwencje genomu tych dwóch pasm włosów znalezione w książce są takie same jak (sekwencja) zęba” – powiedziała reporterom badaczka Marie Allen z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.
Calendarium Romanum Magnum i inne księgi pana Kopernika zostały wywiezione do Szwecji w czasie wojen polsko-szwedzkich w XVII wieku i obecnie przechowywane są na Uniwersytecie w Uppsali.
Miejsce wiecznego spoczynku Kopernika do tej pory pozostawało tajemnicą. Polscy, francuscy i niemieccy naukowcy od dwóch stuleci próbują odnaleźć jego grób – powiedział Gassowski.
„Kiedy biskup fromborski poprosił mnie o rozpoczęcie poszukiwań, byłem sceptyczny. Wydawało się to zadaniem niemożliwym. W katedrze pochowanych są setki ciał” – powiedział.
Pan Kopernik był kanonikiem katedry fromborskiej, więc uważano, że należy go pochować pod ziemią.
W 2005 roku archeolodzy odkryli szczątki 70-letniego mężczyzny w ołtarzu głównym Świętego Krzyża tej gotyckiej katedry na wybrzeżu Bałtyku.
Znalezioną czaszkę przekazano do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, gdzie na podstawie zdjęć komputerowych zrekonstruowano twarz zmarłego. Okazał się bardzo podobny do wizerunków młodego pana Kopernika, nawet z blizną nad prawą brwią.
Pan Kopernik zaszokował swoich współczesnych w swoim dziele „De Revolutionibus Orbium Coelestium” („O obrocie sfer niebieskich”) stwierdzeniem, że Ziemia obraca się wokół własnej osi w ciągu jednego dnia, a wokół Słońca w ciągu roku. To pionierskie dzieło ukazało się na krótko przed jego śmiercią w 1543 roku.
Wcześniejsza teoria Ptolemeusza głosiła, że Ziemia znajduje się w centrum Wszechświata, wokół którego krążą Słońce i gwiazdy. W 1616 roku papież Paweł V potępił dzieło Kopernika jako sprzeczne z Pismem Świętym.
„Będziemy mogli teraz uhonorować Kopernika grobowcem godnym tej słynnej postaci historycznej” – powiedział biskup Jacek Jezierski z Fromborka.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”