Liczba ofiar śmiertelnych epidemii choroby legionistów w Rzeszowie w południowo-wschodniej Polsce wzrosła do siedmiu, podały w piątek władze lokalne, próbując zidentyfikować źródło infekcji.
„W sumie zginęło czterech mężczyzn i trzy kobiety” – powiedział Polsat News Krzysztof Saczka, szef polskiej służby zdrowia.
Choroba legionistów to rodzaj zapalenia płuc wywołanego przez bakterie. Około jedna na dziesięć osób dotkniętych tą chorobą umiera. Bakterie te rozprzestrzeniają się poprzez mgłę wodną (aerozole), zwykle w wyniku źle utrzymanej lub źle skonstruowanej instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Choroba legionistów jest bardziej niebezpieczna dla osób z osłabioną odpornością.
Zmarli byli w wieku od 63 do 95 lat i cierpieli na raka, choroby serca lub inne choroby przewlekłe – dodał Saczka.
Około 20 tys. Władze zaludnionego miasta Rzeszowa ogłosiły prace zapobiegające chorobie legionistów i kontrole miejskich wodociągów, a pierwsze wyniki kontroli będą znane w poniedziałek.
Nazwa choroby wzięła się od pierwszego znanego wybuchu choroby, który miał miejsce w 1976 r. w hotelu w Filadelfii, gdzie odbywała się konferencja Amerykańskiego Stowarzyszenia Weteranów Legionu.
Zachorowało ponad 220 osób, w tym 34 zmarły.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”