W Polsce nie tylko żywność jest tańsza: sąsiedzi zbudują stadion 5 razy taniej, niż my zapłacimy za ten zbudowany w Wilnie?

Wkrótce w Polsce ma zostać otwarty nowoczesny stadion piłkarski. Jednak cena nowego budynku nijak się ma do kosztów budowy wielofunkcyjnego kompleksu, który miał powstać w Wilnie. Ich ceny różnią się prawie 5 razy.

Również w 2018 roku w Polsce ogłoszono przetarg na budowę stadionu w mieście Płock, położonym w centralnej części kraju. Jak informuje gol24.pl, od rozpoczęcia projektu minęły już ponad 4 lata, nowoczesny stadion powinien wreszcie otworzyć swoje podwoje dla kibiców i sportowców pod koniec marca.

Mówi się, że nowy stadion będzie mógł pomieścić jednocześnie 15 tysięcy widzów. ludzie. Na terenie kompleksu sportowego działać będzie 11 punktów gastronomicznych, kibice będą mogli odwiedzić specjalne miejsca handlowe, a także wydzielone pomieszczenia dla personelu medycznego oraz sale konferencyjne.

Jednak cena stadionu wybudowanego w Polsce, która wynosi 170 mln zł, przykuła uwagę internautów na portalu społecznościowym. złotych, czyli nieco ponad 36 mln euro.

Użytkownicy portalu społecznościowego zauważyli, że cena obiecanego kompleksu sportowego w Wilnie ma sięgnąć 160 mln. euro lub nawet więcej, w zależności od aktualnych wskaźników inflacji.

Wyjaśnia, dlaczego występują widoczne różnice w cenach robót budowlanych

Gabrielius Grubinskas z gminy Wilno powiedział portalowi tv3.lt, że prawie pięciokrotna różnica w cenie wynika z faktu, że w stolicy powstanie nie tylko Stadion Narodowy, który może pomieścić 15 tys. osób. ludzie.

„Ponad 228 tys. euro obejmuje nie tylko budowę wszystkich obiektów wielofunkcyjnego kompleksu, ale także koszty ich eksploatacji przez 25 lat” – powiedział przedstawiciel gminy.

G. Grubinskas zwraca też uwagę, że na budowę stadionu narodowego należy przeznaczyć prawie 40 mln. euro.

„Na budowę wielofunkcyjnego kompleksu zaplanowano od 160 mln. 94,6 mln euro. Euro, z czego 39,2 mln euro – na budowę stadionu narodowego. Umowa koncesji przewiduje, że tylko sam koncesjonariusz – nawet zainwestuje w kompleks przez pierwsze trzy lata umowy.

W czwartym roku obowiązywania umowy, po zakończeniu budowy, Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu oraz Gmina Wilno zapłaci koncesjonariuszowi 34,91 mln zł. EUR, piąty rok – dodatkowe 24,7 mln. euro. Pozostałe płatności zostaną rozłożone na 20 lat – powiedział G. Grubinskas.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *