W Polsce istnieje porozumienie między przedstawicielami 27 krajów w sprawie odbudowy Ukrainy

Spotkanie w Rzeszowie. Zdjęcie Ministerstwa Transportu.

Strony zobowiązały się do zapewnienia rozwoju europejskich korytarzy transportowych i funkcjonowania „korytarzy solidarności”. Uzgodniono dalsze koncentrowanie wysiłków na wspieraniu rozwoju Ukrainy i odbudowie infrastruktury transportowej.

Minister Transportu Marius Skuodis, uczestnicząc w międzynarodowym spotkaniu zorganizowanym przez Międzynarodowe Forum Transportu (ITF) i Ministerstwo Infrastruktury RP w Rzeszowie wraz z ministrami Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Republiki Czeskiej i innych krajów, przedstawił wspólne oświadczenie 27 krajów w sprawie odbudowy infrastruktury transportowej Ukrainy.

Wspólne oświadczenie jest wyrazem zdecydowanego poparcia obu krajów i wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia rozwoju europejskich korytarzy transportowych i funkcjonowania „korytarzy solidarności”. Strony postanawiają nadal koncentrować swoje wysiłki na wspieraniu rozwoju Ukrainy i odbudowie infrastruktury transportowej.

„Przegląd i odnowienie transeuropejskiej sieci transportowej daje możliwość rozwoju dodatkowych połączeń transportowych w kierunku północ-południe od Bałtyku po Morze Czarne i Egejskie. Tylko dzięki ścisłej współpracy będziemy mogli pomóc Ukrainie i pomyślnie rozwijać najważniejsze projekty infrastrukturalne „Rail Baltica”, „Via Baltica”, „Via Carpatia” nie tylko będą miały ogromny wpływ na Litwę, ale zasadniczo zmienią komunikację w regionie, otworzą nowe możliwości transportu towarowego z Ukrainą — powiedział Gale.

ITF powinien opracować analizę, na podstawie której można poczynić przygotowania do konkretnych prac rekonstrukcyjnych na Ukrainie.

Według ministra łączności Skuodisa Litwa i Polska aktywnie zabiegają o dodatkowe europejskie wsparcie dla projektów mobilności wojskowej i współpracują z Ukrainą w celu zorganizowania alternatywnych tras transportowych. Oba kraje zamierzają dalej rozwijać połączenie drogowe przez przejście graniczne Aradnykai-Lazdijai, rozważana jest możliwość uzupełnienia korytarza Bałtyk-Morze Czarne-Adriatyk o połączenie z Ukrainą przez Łuck-Dorohuska.

Ponadto koordynowana jest wspólna lista projektów rozbudowy korytarza transportowego na Ukrainę i planowane jest wspólne ubieganie się o wsparcie finansowe na realizację tych projektów z instrumentów finansowych Unii Europejskiej.

W czwartek w Polsce Litwa i Ukraina podpisały również memorandum o współpracy, łączące Ukrainę z portami morskimi krajów bałtyckich drogą i koleją o europejskim standardzie.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.