Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Homanit Lietuva, niemiecka firma produkująca tartaki, poinformowała w poniedziałek, że otrzymała pozwolenie na budowę fabryki w dzielnicy wileńskiej Pagiriai.
Mon mówi, że może teraz kontynuować prace budowlane, które wcześniej uważano za nielegalne. W tym czasie Państwowa Inspekcja Planowania Przestrzennego i Budownictwa oraz przedstawiciele społeczności Pagiri, którzy sprzeciwiali się poprzednim budowom, twierdzą, że nie rozważają już możliwości legalnego wstrzymania budowy zakładu, który jest dużą inwestycją.
Szef Homanit Lithuania, Andrius Ostrauskas, potwierdził BNS, że Samorząd Okręgu Wileńskiego otrzymał w zeszły piątek pozwolenie na budowę głównego budynku fabryki.
Tak, w zeszły piątek otrzymaliśmy pozwolenie na budowę i rzeczywiście dzisiaj (poniedziałek BNS) oficjalnie rusza budowa fabryki – powiedział BNS szef Homanit Lithuania.
Zdaniem A. Ostrauskasa jest to konieczne, ponieważ sporządzona w ubiegłym roku ustawa o kontroli budowlanej dotycząca samowolnej budowy elektrowni straciła ważność.
Według kierownika fabryki ten problem już nie istnieje po otrzymaniu pozwolenia na budowę.
Przedstawiciel Państwowego Inspektoratu Planowania i Budownictwa potwierdził SNB, że po otrzymaniu pozwolenia na budowę instytucja nie będzie już musiała wyburzać 500 mkw. m, zainstalowano 1500-siatkowy żółty betonowy stos z przygotowaną głowicą.
Jeśli w tym czasie (Homanit BNS) otrzymali pozwolenie na budowę, to ta budowa nie jest już uważana za arbitralną, powiedział inspektor reprezentujący Rasę Kktien.
Według R. Kktiensa Homanit w ciągu 10 dni musi poinformować inspekcję o uzyskaniu zezwolenia. Następnie należycie sprawdzą dokument pozwolenia na budowę i ustalą, czy został on przekazany do sądu.
Wtedy są dwie opcje: jeśli ustalono, że dokument uprawniający do budowy został złożony do sądu, wówczas rejestrowany jest akt sprawdzenia zgodności konstrukcji z projektem, a akt bezwzględnego nakazu usunięcia skutków samowolna budowa jest anulowana, ale jeśli urzędnik uzna, że dokument uprawniający do budowy został wydany nielegalnie, inspekcja wyda akt zgodnie z ustaloną procedurą, wystąpi do sądu o jego unieważnienie – wyjaśniła.
Według Vytautasa Vyskupaiisa, przewodniczącego gminy Pagiri Medeina, która do tej pory walczyła z budową fabryki, społeczność prawdopodobnie również nie będzie już wspierać budowy fabryki. No cóż, niech budują, powiedział BNS V. Vyskupaitis.
Elektrownia jest nadal przed sądami gminnymi w sprawie zmniejszenia obszaru ochrony wododziału Pagiri. W październiku zeszłego roku Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny odrzucił skargę prokuratora dotyczącą obrony interesu publicznego, ale decyzja została zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego Litwy.
W grudniu ubiegłego roku Homanit Lietuva rozpoczął pierwszy etap budowy przyszłego zakładu Pagiria, budowę centrum badawczego, magazynu i budynku administracyjnego.
Szef Monsu dodał, że budowa głównego budynku fabryki jest opóźniona o około sześć miesięcy, więc jej ukończenie przesunięto z końca 2022 r. na 2023 r. i ma kosztować około jednej piątej.
Nawet przy terminach, które mamy dzisiaj z budowniczymi, plan ukończenia ich do drugiego kwartału przyszłego roku jest realistyczny, powiedział Ostrauskas.
Według niego, firma nie będzie miała generalnego wykonawcy budowy budynku fabrycznego, ale za to będzie odpowiedzialna firma zarządzająca budową Incorpus.
Mają praktykę, projekt, więc to, że pracują dalej, ma sens. Niestety już teraz wiadomo, że materiały budowlane i same prace drożeją o około 20% – mówi A. Ostrauskas.
Zapewne pod koniec roku zobaczymy, ile inwestycji dojdzie do skutku, gdyż wiele umów na dostawy nie zostało jeszcze podpisanych – dodał.
Homanit Lietuva, który rozpoczął budowę w zeszłym roku, mówi, że budowa magazynu i pomieszczeń administracyjnych będzie kosztować około 12 milionów. EUR, cały projekt z zakładem 175 mln. USD,
Firma zapowiedziała, że w zakładzie powstanie 440 nowych miejsc pracy.
W ubiegłym roku Ministerstwo Gospodarki i Innowacji nadało projektowi status dużego projektu inwestycyjnego, a firma otrzymała 20-letnią ulgę podatkową.
Nowa fabryka Homanit będzie produkować komponenty dla przemysłu meblarskiego, drzwiowego i parkietowego na Litwie i poza nią. Jego pojemność wyniesie ok. 260 tys. m sześc. m danie rocznie około 25% całkowitej produkcji grupy Homanit.
Fabryki firmy w Niemczech i Polsce produkują prasowane deski z kory drzewnej o średniej i dużej gęstości. W grupie pracuje około 1500 pracowników.
Powielanie informacji z agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
Branża tematyczna
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”