W nowym prawie sportowym wyodrębnione zajęcia dla sportowców, zmiany w finansowaniu

Fundusze dla federacji sportowych miałyby zostać przeznaczone na rozwój i popularyzację sportu, a w szkołach ogólnokształcących mogłyby zostać utworzone odrębne klasy dla uczniów-sportowców, zgodnie z nowym projektem ustawy Prawo sportowe.

Został on zatwierdzony przez Sejm po jego wtorkowym przedstawieniu: 96 członków Sejmu głosowało za, nikt nie był przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Następnie projekt zostanie rozpatrzony przez komisje Sejmu.

„Budujemy cały system sportowy w oparciu o piramidę sportu i poprzez te propozycje proponujemy wzmocnienie dna piramidy, czyli działań nastawionych na promocję aktywności fizycznej” – powiedział wiceminister edukacji, nauki i sportu Aistė Zedelytė. Kaminskė, prezentując projekt.

Według niej celem jest stworzenie zintegrowanego modelu sportu od podstaw aktywności fizycznej po włączenie do sportu na wysokim poziomie.

Zgodnie z projektem federacje sportowe miałyby otrzymać środki z budżetu państwa zarówno na sport na wysokim poziomie, jak i na nowe działanie: rozwój i popularyzację sportu poprzez aktywność fizyczną.

Mamy nadzieję, że stworzy to warunki niezbędne do przyciągnięcia większej liczby dzieci do sportu.

Zdaniem wiceministra na rozwój i popularyzację sportu przeznaczone zostaną 2 mln. euro na dostępnych kredytach.

Planowane jest także utworzenie odrębnych klas dla sportowców uczących się w szkołach ogólnokształcących, zapewniających im możliwość osiągania wyczynów sportowych na wysokim poziomie.

Proponuje się stworzenie prawnych możliwości finansowania dla organizacji sportowych nie tylko dzieci o wyjątkowych talentach sportowych, ale także młodych ludzi w wieku od 18 do 23 lat uprawiających sport.

Ustawa przewiduje także utworzenie przedstawiciela ds. praw sportowców. Proponuje się utworzenie instytutu pomagającego sportowcom w rozwiązywaniu sporów z federacjami sportowymi, organizacjami olimpijskimi, paraolimpijskimi, organizacjami pozarządowymi zarządzającymi sportem osób z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, ruchową lub intelektualną, a także studenckimi ruchami sportowymi na Litwie.

„Proponujemy utworzenie Instytutu Ochrony Praw Sportowca. Miałby istnieć rzecznik praw sportowców, który zajmowałby się skargami sportowców, udzielał im porad i prowadził działalność edukacyjną. Budżet „Państwa ds. Sportu” szacujemy na 110 tys. dolarów. tego środka. Byłaby to bezpłatna pomoc udzielana wszystkim sportowcom. W przypadku skomplikowanych pytań przedstawiciel ds. praw sportowców mógłby również zwrócić się do odpowiedniej grupy ekspertów.

Planowane jest m.in. zaostrzenie wymogów dotyczących karalności osób fizycznych, w tym sankcji administracyjnych, w celu uzyskania środków z budżetu państwa dla federacji sportowych.

Zgodnie z projektem środki z budżetu państwa nie będą przekazywane organizacjom sportowym rażąco naruszającym prawa pracowników, np. w przypadku nielegalnej pracy lub stwarzania niebezpiecznych warunków pracy, a także naruszającym zasadę równości osób, m.in. przykład w przypadkach dyskryminacji i molestowania.

Nowelizacja ustawy dodałaby Narodowej Radzie Sportu więcej funkcji i uprawnień – proponuje się powierzyć jej także badanie kierunków ewentualnych krajowych programów aktywności fizycznej, ogólnych kryteriów oceny, dając prawo do zgłaszania wniosków w przedmiotowych sprawach w trakcie studiów.

Proponuje się także stworzenie warunków prawnych uznawania kwalifikacji zawodowych trenerów nabytych w innych krajach, aby stworzyć możliwości finansowania zrzeszających organizacji sportowych.

Averill Burkee

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *