W Kownie jest wielka policyjna impreza: było dużo zabawy

Po sześcioletniej przerwie litewska policja ponownie zorganizowała przyjęcie w Kownie. Funkcjonariusze nie tylko ustawili swój ekwipunek, ale także zaprosili do bliższego przyjrzenia się policyjnej pracy, a maluchy cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.

Pozdrowienia

Policja ma nawet kilka okazji do spędzania czasu z publicznością – 1 października policja drogowa obchodzi swoje 90-lecie. Ta litewska jednostka policji powstała w Kownie. A 2 października to Dzień Zawodowego Policji, inaczej zwany Dniem Anioła Stróża, więc policja tradycyjnie organizuje z tej okazji spotkania ze społeczeństwem.

„To przyjęcie jest okazją do spotkania, zobaczenia, uczczenia pracy naszych funkcjonariuszy i podziękowania im”. Tym razem Dzień Policji i Publiczności jest inny, ponieważ obchodzimy również rocznicę powstania policji drogowej. Możemy być dumni, że jako jedyny kraj w Unii Europejskiej od 2011 roku zmniejszyliśmy o połowę liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Rośnie też zaufanie do policji, dotarliśmy już do krajów skandynawskich. W przeszłości funkcjonariusze kojarzyli się ze strachem i karami, ale teraz kojarzą się z ludźmi, którzy nas bronią, chronią i pomagają nam – pochwaliła minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.

„90 lat temu było to rozpoczęcie bardzo potrzebnej społecznie funkcji. Jestem dumny z każdego funkcjonariusza. Chcemy też wezwać społeczeństwo do wspólnego świętowania, bo to święto nas wszystkich. jesteśmy czyimś aniołem stróżem, coś kochamy lub o coś dbamy, chronimy to i bronimy” – powiedział podczas uroczystości komisarz generalny litewskiej policji Renatas Požėla.

Fot. V. Šulinskas.

Przedstawiciele miasta i gmin powiatowych wyrazili chęć dalszej współpracy i zapewnienia bezpiecznego życia w przyszłości. „Pod tą solidną rocznicą kryje się ogrom wykonanej pracy, sprostanych wyzwań i uratowanych istnień ludzkich. Funkcjonariusze swoim poświęceniem dają przykład innym, stale współpracują i inwestują w bezpieczeństwo. Cieszymy się, że dron, mierniki hałasu i elektryka skutery przekazane niedawno straży miejskiej pomagają zapewnić płynną pracę. Jednak nawet najbardziej praktyczne środki są bezwartościowe bez samego funkcjonariusza, dlatego chcemy podziękować za zapewnienie bezpieczeństwa Kowna i całej Litwy” – powiedział wiceprezydent Kowna burmistrza Mantasa Jurgutisa.

Jestem dumny z każdego oficera. Chcemy też wezwać publiczność do wspólnego świętowania, bo to impreza dla nas wszystkich.

Od parady do katastrofy

Święto Policji i Społeczeństwa rozpoczęło się uroczystą defiladą funkcjonariuszy i ślubowaniem młodych kadetów. Urzędnicy przygotowali jednak także cały szereg aktywności, które ujawniają zawiłości ich pracy.

Tutaj, w jednym miejscu, zainscenizowano wypadek, a widzowie uczyli się, jak postępować z poszkodowanymi. W innym miejscu manekin zaznaczył miejsce zbrodni, na którym pozostawiono liczne wskazówki.

W rozstawionym policyjnym namiocie funkcjonariusz wyjaśnił, w jaki sposób urządzenie może skanować otoczenie i wychwytywać nawet najmniejsze obiekty. Następnie wszystko jest usystematyzowane i tworzony jest obraz 3D, dzięki czemu funkcjonariusz może dokładnie zbadać miejsce zbrodni, wychwytując to, czego być może nie zauważono podczas wstępnej inspekcji. Taka technika pozwala lepiej zrozumieć, jak doszło do przestępstwa, odkryć prawdę i złapać sprawców.

„Testowałem działanie pasów bezpieczeństwa. Przewrócili mnie w aucie, zawiesiłem się na pasach. To bardzo dobra profilaktyka, aby zawsze zapinać pasy” – podzielił się swoimi emocjami Darius tuż po wyjściu z samochodu którego używa specjalnie, aby ludzie zrozumieli, co to znaczy zapinać pasy bezpieczeństwa i jak mogą się chronić w razie wypadku.

Sprawdziłem działanie pasów bezpieczeństwa. Wrzucili mnie do samochodu, przypiąłem pasy. Naprawdę dobra profilaktyka.

Jeszcze inni przechodnie zatrzymywali się przed namiotem, w którym policja wystawiała fałszywe euro. Na pierwszy rzut oka banknoty wydają się prawdziwe, ale urzędnicy wskazali, że były to wysokiej jakości podróbki przejęte od przestępców. Dlatego jeden bilet nie posiada hologramu, na drugim – kolory numeru nie różnią się.

„Zawsze sprawdzam pieniądze na dźwięk” – powiedział jeden z mężczyzn, ale funkcjonariusz natychmiast wręczył mu fałszywy banknot, który wyglądał jak prawdziwy. Policjant wyjaśnił, że dźwięk nie jest najpewniejszym sposobem sprawdzenia, czy pieniądze są prawdziwe. Lepiej zrobić to dokładnie, zwracając uwagę na różne znaki bezpieczeństwa, które obfitują w każdy banknot.

Radość ciekawskich maluchów

Zabawa policyjna najbardziej podobała się małym mieszkańcom Kowna. Psy i ich czworonożni oficerowie, a także przybyła im z pomocą policja konna wzbudziły w nich emocje.

Czterolatek dobrowolnie zdjął kurtkę w namiocie, wybrał odblask w kształcie kuli, a funkcjonariusze przykleili mu go do rękawa za pomocą specjalnego urządzenia. Dziecko nie kryło podziwu, że mały akcent na jego kurtce świecił w ciemności.

Wielu gapiów przyciągało namioty, w których mogli zobaczyć, jak wyglądają odciski palców i dłoni. Funkcjonariusze wsadzają też maluchy na motory, pozwalają założyć kamizelki kuloodporne czy dotykać ostrych krawędzi kolców, które wbijane są w jezdnię, by przebić opony samochodu uciekiniera. Oczywiście urzędnicy przygotowali również wiele upominków, więc nawet jeśli dziecko przyszło na uroczystość w złym humorze, otrzymawszy balon lub odblask, z pewnością udekorowało swoją buzię uśmiechami.


Fot. V. Šulinskas.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *