W Kłajpedzie uroczyście zakończył się III Międzynarodowy Festiwal Wiolonczelowy

Przez sześć dni jedno z najważniejszych wydarzeń w portowym mieście tego roku – trzeci Międzynarodowy Festiwal Wiolonczelowy w Kłajpedzie – osiągnęło swój punkt kulminacyjny. Projekt, który nie ma sobie równych w całej Europie, każdego dnia, od wczesnego rana do późnego wieczora, przyciągał uwagę ciekawskich słuchaczy niespodziewanymi występami artystycznymi w miejscach publicznych miasta, gdzie zazwyczaj koncerty się nie odbywają. Nowością tegorocznego festiwalu są Koncerty o północy.

„To bardzo satysfakcjonujące, że w portowym mieście odbywa się tradycyjny już Międzynarodowy Festiwal Wiolonczelowy w Kłajpedzie. W ciągu tygodnia gościliśmy kilkudziesięciu światowej sławy wirtuozów wiolonczeli, którzy zachowują tu najlepsze wrażenia i dzielą się nimi po powrocie do swoich To pomaga nam podnosić poprzeczkę festiwalu i promować nazwę naszego miasta na całym świecie” – powiedział Tadas Grabys, dyrektor Sali Koncertowej w Kłajpedzie.

Intensywny festiwalowy tydzień, który się rozpoczął, zaoferował słuchaczom 37 wydarzeń, z czego ponad 27 było bezpłatnych. Codziennie grano 6 koncertów z ponad 10 godzinami profesjonalnej muzyki. Największe rzesze słuchaczy gromadziły się na bezpłatnych koncertach w przestrzeni publicznej miasta. Płatne wydarzenia spotkały się również z bezprecedensowym napływem widzów, których bilety wyprzedały się błyskawicznie. Trzeci Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Davida Geringsa w Kłajpedzie, który odbył się równolegle z festiwalem, zaprosił do miasta portowego ponad 100 pedagogów wiolonczeli, profesjonalistów i studentów.

W ciągu tygodnia gościliśmy kilkudziesięciu światowej sławy wiolonczelowych wirtuozów, którzy zachowują stąd najlepsze wrażenia i dzielą się nimi po powrocie do swoich krajów.

W sobotni wieczór uroczyście zakończył się jeden z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych koncertów – „Azul”. Po raz pierwszy w Kłajpedzie i na świecie Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna (LNSO) pod dyrekcją Roberta Šerveniksa oraz najwybitniejsi wiolonczeliści świata: Martti Rousi (Finlandia), Enrico Dindo (Włochy), Marcelis Johannes Kits ( Estonia) i Krzysztof Karpeta (Polska) wykonali utwory.

Pierwszy utwór zaprezentowany na koncercie, Vidmantas Bartulis Concerto na dwoje skrzypiec i orkiestrę (wersja na dwie wiolonczele), wykonali soliści MJ Kits i K. Karpeta.

Według K. Karpety, główną ideą tego koncertu jest to, aby wszystkich wykonawców – uczniów, nauczycieli i profesjonalnych muzyków – połączyła szczera miłość do muzyki. „Koncert na dwie wiolonczele w wykonaniu Vidmantasa Bartulisa jest tego doskonałym przykładem, ukazując dialog dwóch równorzędnych wiolonczel z orkiestrą, a także krzyżowanie się i zmianę idei muzycznych pomiędzy partiami solowymi. To był wielki zaszczyt i to dla mnie zaszczyt grać dzisiaj z tak znakomitymi muzykami przed tak wspaniałą publicznością, która tak wspaniale nas przyjęła na światowej sławy festiwalu wiolonczelowym” – podzielił się wzruszeniem.

MJ Kits podzielił się swoimi wrażeniami i wsparł partnera scenicznego: „Bardzo się cieszę, że mogę wystąpić na tym koncercie z kilku powodów. Po pierwsze repertuar jest nowy, nietypowy i ciekawy, a po drugie miałem zaszczyt grać z wiolonczelistami którego bardzo podziwiam”.

Słuchacze w portowym mieście jako pierwsi usłyszeli światową premierę utworu „Ali” (po włosku – „Skrzydła”) (2023) estońskiego kompozytora Alissona Kruusmy, który szybko zdobywa światową sławę. Utwór dedykowany jest wiolonczeliście M. Rousiemu, który dokonał interpretacji ostatniego opusu. Zdaniem kompozytora utwór odzwierciedla wolność i ruch, wyższe sfery i niższe rejestry, możliwość wznoszenia się i osiągania nieosiągalnych w innym przypadku wyżyn.

„Premiera nowego utworu jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem, tym bardziej, gdy współpracuję z drogimi przyjaciółmi i wspaniałymi artystami. Po raz pierwszy miałem okazję pracować z maestro Robertem Šerveniksem i Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, i bardzo się cieszę z tej możliwości. Jako kompozytor wiele dla mnie znaczy, że mój koncert wiolonczelowy miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Wiolonczelowym w Kłajpedzie. Uczestnictwo w tym festiwalu i otaczanie się najlepszymi wiolonczelistami jest bardzo inspirujące”, A. Kruusmaa nie krył wzruszenia po powstaniu dzieła.

Nazwa koncertu pochodzi od utworu „Azul” (po hiszpańsku „niebieski”) jednego z najsłynniejszych kompozytorów argentyńskiego pochodzenia żydowskiego, Osvaldosa Golijova, którego partię solową wykonał E. Dindo. Azul, jeden z najwybitniejszych koncertów wiolonczelowych tego stulecia, wyrósł z doświadczeń kompozytora na Bliskim Wschodzie w 2000 roku. Latem region nawiedziła fala przemocy, a po powrocie do Nowego Jorku O. Golijov odwiedził Planetarium J. Haydena. Później powiedział, że widział zdjęcia Ziemi z góry, które „po prostu mnie zszokowały: jak piękna jest ta niesamowita planeta, na której żyjemy, patrząc na nią bez odczuwania całego bólu na powierzchni naszej planety.

„Ta produkcja jest sugestywną duchową podróżą, która była cudowna nie tylko dla mnie, ale także dla publiczności, w której w pełni się zanurzyła”. Możliwość szerzenia piękna muzyki i mojej osobistej miłości do wiolonczeli jest dla mnie największym źródłem dumy i satysfakcji” – powiedział E. Dindo.

„Każdy festiwal uczy kochać ludzi, rozumieć znaczenie wspólnoty, zachęcać do dzielenia się, odkrywania nowych kultur, nowych krajów i ich zwyczajów, a następnie łączenia ich w całość. Mam nadzieję, że na tym festiwalu każdy słuchacz odkrył swój własny muzyczny medium i zaznałem przyjemności obcowania z muzyką szczególnie piękną i oryginalną” – powiedział Mindaugas Bačkus, dyrektor artystyczny festiwalu.

IV Międzynarodowy Festiwal Wiolonczelowy w Kłajpedzie oraz Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. odkryć i zaprosi słuchaczy do usłyszenia tego, czego słuchacze nie spodziewaliby się po klasykach.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *