Lukas Ilinskas, zastępca szefa działu finansowego Orion Securities.
Eksperci z banku inwestycyjnego Mons Orion Securities, który od ponad 30 lat doradza przy kupnie i sprzedaży spółek, badają specyfikę rzadko rozważanego na Litwie wykupu menedżerskiego (MBO), jak wdrożyć tego typu wykupy transakcji, jakie otwierają się możliwości i dlaczego jest ich tak wiele.
Transakcje wykupu menedżerskiego (MBO) mają miejsce, gdy kierownictwo kupuje pakiet kontrolny lub pełny pakiet własności od właściciela firmy. partnerzy finansowi lub inwestorzy wspierający transakcje są wykorzystywani do nieprawidłowej realizacji tych transakcji.
Co decyduje o wzroście liczby MBO na świecie i na Litwie?
Według danych statystycznych, zarówno światowych, jak i europejskich, liczba transakcji MBO wzrasta w okresach zwiększonej niepewności gospodarczej. W ostatnich latach, przy panującej nierównowadze geopolitycznej i gospodarczej, wzrost tego typu transakcji zaobserwowaliśmy także na Litwie – wyjaśnia Lukas Ilinskas, zastępca szefa działu finansowego w Orion Securities.
To świetna zabawa, gdy firma może się rozwijać i być przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale nie zawsze dorosłe dzieci lub inni członkowie rodziny chcą lub mogą przejąć firmę i ją rozwijać. Bardzo często właściciele firm muszą myśleć o sprzedaży swojej firmy.
Wiele dużych litewskich firm powstało po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, z okazji 30. rocznicy powstania. Właściciel części przedsiębiorstwa był już od jakiegoś czasu gotowy przekazać przyszłość przedsiębiorstwa innym i zrealizować wartość stworzoną już przez długi czas okres czasu. Jednak nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiedniego nabywcę, szczególnie w czasach niepewności gospodarczej. Tym samym transakcje MBO są dla akcjonariuszy spółki szansą na przekazanie spółki w rzetelne ręce i zachowanie poufności naszych działań i samego procesu sprzedaży. twierdzi Ilinsk.
Jednocześnie należy podkreślić, że wraz z rozwojem litewskiego biznesu i kształtowaniem się praktyk zrównoważonego zarządzania przedsiębiorstwem zmienia się stary trend, zgodnie z którym właściciel jest jednocześnie menadżerem. W przypadku Danii nasza kadra zarządzająca, która przyczyniła się do powstania firmy i jej rozwoju, w pełni rozumie nasz potencjał, nasze ryzyka, nasz zespół i inne ważne czynniki, co jest nie tylko doskonałą okazją do przejęcia biznesu, ale także zaakceptować ryzyko rozwoju komercyjnego, ale także skorzystać ze wszystkich korzyści finansowych.
Transakcja MBO może przebiegać znacznie sprawniej i sprawniej niż sprzedaż spółki osobie trzeciej
Sprzedaż towarów jest procesem złożonym i czasochłonnym, a w obliczu panującej niepewności gospodarczej Duńczycy muszą ponosić dodatkowe koszty. Zwiększona zmienność stwarza więcej zagrożeń, przed którymi kupujący chcą się chronić.
Analityk finansowy Orion Securities, Erikas Veistys, mówi: dziś Litwa zjednoczy się i przejmie (Angielski fuzje i przejęcia, M&A) obserwujemy większą ostrożność na rynku. Kupujący przeprowadzają dokładniejsze kontrole, umowa zawiera więcej mechanizmów zarządzania ryzykiem i stosuje się mechanizmy odroczonej płatności. Zwiększa to nieznacznie ryzyko, że kupujący i sprzedający nie znajdą kompromisu. W przypadku MBO kierownictwo doskonale przypieczętowało działalność firmy, proces weryfikacji jest niezwykle skrócony lub wręcz całkowicie wyeliminowany, prawdopodobieństwo transakcji znacznie wzrasta, a właściciele sprzedający firmę wiedzą, że zostawiają ją w dobrym stanie. ręce. Dlatego transakcja pomiędzy zarządem a akcjonariuszami może przebiegać znacznie sprawniej i sprawniej niż w przypadku osób trzecich.
Zauważamy, że negocjacje pomiędzy zarządem a akcjonariuszami są znacznie bardziej szczegółowe, krótsze i mają większe prawdopodobieństwo powodzenia Lukas Ilinskas. Nic więc dziwnego, że aktywacja transakcji elektronicznych jest obecnie zauważalna także na Litwie.
Opcje finansowania MBO
Pomimo tego, że transakcje MBO znacznie ułatwiają negocjacje pomiędzy kupującym a sprzedającym, Dania boryka się z problemem finansowym. W rzadkich przypadkach kierownictwo firmy nie ma rezerwy środków pieniężnych niezbędnych do przejęcia przedsiębiorstwa. Nie zmienia to jednak rosnącej liczby takich transakcji, gdyż transakcje MBO finansuje szerokie grono inwestorów: zarówno banki, jak i prywatne fundusze dłużne z krajów bałtyckich i Polski. Dodatkowo przy pomocy doradców możliwe jest także pożyczenie na rynku m.in. wyemitować obligacje.
Zauważamy, że banki działające na Litwie nie boją się finansować operacji MBO i w przypadku Danii mogą zapewnić około 50% wymaganej kwoty finansowania operacji MBO. Jednocześnie rosnące płace oraz niepewność geopolityczna i gospodarcza determinują niezwykle aktywną działalność prywatnych funduszy dłużnych. Wśród inwestorów prywatnych obserwujemy także zwiększony popyt na produkty dłużne i papiery wartościowe w porównaniu do inwestycji wiceprezesów na rynku nieruchomości. i otoczenie pozwala kierownictwu pozyskać około 70-80% (a czasami więcej) finansowania potrzebnego do transakcji. – mówi Lukas Ilinskas, zastępca szefa działu finansowego w Orion Securities.
oczywiście dla sfinansowania transakcji istotne będą także wskaźniki finansowe i wypłacalność monsów. Zaleca się korzystanie z usług doradców finansowych, którzy pomogą w zarządzaniu procesem, doradzą w kwestiach struktury finansowania i pomogą w znalezieniu odpowiednich partnerów finansowych.
Podsumowując, można stwierdzić, że uruchomienie operacji MBO jest czymś naturalnym w obecnym okresie niepewności gospodarczej i geopolitycznej. Dzięki temu możliwa jest realizacja interesów zarówno akcjonariuszy spółki, jak i kadry zarządzającej, lepsza i szybsza realizacja procesu nabycia lub sprzedaży spółki. A na rynku wysokich wynagrodzeń istnieje szerokie grono finansistów gotowych sfinansować realizację operacji MBO.
Orion Securities aktywnie doradza właścicielom firm w transakcjach fuzji i przejęć:
- Pomagamy sprzedać część lub całość przedsiębiorstwa, przygotować strategię i taktykę sprzedaży, przeprowadzić negocjacje;
- Doradzamy i realizujemy transakcje fuzji i przejęć; dajemy właścicielowi możliwość maksymalizacji przychodów i zdobycia udziału w rynku;
- Przeprowadzamy szczegółowe kontrole, oceniamy naszą sytuację finansową i możliwe ryzyka;
- Staramy się pozyskać odpowiednią firmę i zidentyfikować ją zarówno na Litwie, jak i za granicą, zachowując poufność klienta;
- Dowiedz się więcej o zrealizowanych projektach: https://www.orion.lt/projektai/
- Dowiedz się więcej o usługach fuzji i przejęć świadczonych przez Orion Securities: https://www.orion.lt/imoniu-finansai/
Członek globalnej sieci doradczej Orion Securities Pandea w zakresie fuzji i przejęć
Członkostwo w międzynarodowej sieci doradców zapewnia zespołowi Orion wyłączny dostęp do zagranicznych nabywców i inwestorów, a naszym klientom zlokalizowanym na Litwie dostęp do większej liczby przejęć, które otwierają nowe obszary geograficzne. Dodatkowo nasza współpraca daje klientom możliwość konsultacji z konsultantami Pandea, którzy mogą pomóc i doradzić naszym klientom w kwestiach związanych z rozwojem biznesu za granicą.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”