Na pierwszy rzut oka wielkoformatowe abstrakcyjne obrazy Ievy Skaurone charakteryzują się jasnymi zestawieniami kolorów, nutami geometrycznymi i muzykalnością. Wydawałoby się, że wystarczy podziwiać powierzchnię dzieła, jednak kolekcja wystawy jest „naładowana” szokującymi wydarzeniami z przeszłości i ma zupełnie inną misję, niż widz mógł przewidzieć.
„Ta wystawa prezentuje cykl moich obrazów powstałych w latach 2016–2023. Duża część tej pracy powstała w wyniku ponownego przemyślenia tragedii Holokaustu na Litwie, naznaczonej miejscami masakry Żydów rozsianymi po lasach kraju” – stwierdził autor wystawy wystawa – Dorastałem w Ukmergė, w lesie Pevonija, 4 km od miasta, w ciągu sześciu dni, począwszy od 1941 r. Od 1 sierpnia do 26 września zamordowano około 7 000 żydowskich mieszkańców Ukmergė i okolic.
Kuratorka wystawy, Aistė Gabrielė Černiūtė, stwierdziła, że postrzega tę wystawę jako pomnik okrutnych, odczłowieczających i niewytłumaczalnych wydarzeń, które również miały miejsce w Molėtai: 29 sierpnia 1941 r. W ciągu jednego dnia około 2 000 Żydów z Molėtai i rozstrzelano okoliczne wsie. Powiedział też, że artystka Ieva Skaurone stworzyła język artystyczny, który nie mówi bezpośrednio o bólu, okrucieństwie i horrorze, ale nie pozwala zapomnieć o ludobójstwie narodu żydowskiego.
„Nie widzimy kompozycji figuratywnych na wielkich płótnach, krwawiących ran i poczerniałych postaci w dole. Widzimy w tym obrazie jasny przekaz: nie popadać w samozadowolenie ze spokojnego życia, zwłaszcza teraz, gdy trwa podobne ludobójstwo. dzieje się przeciwko narodowi ukraińskiemu” – powiedziała kuratorka wystawy.
Na obrazach niczym szwy, a może leśne patyki, leżący to ludzie rozstrzelani w dołach w kilku rzędach, natomiast ci stojący nieruchomo czekają na swoją kolej. W pracach dominują motywy torów kolejowych i żółtych gwiazd.
Miejsc takich masakr na Litwie jest około 225, w tym jedno w Molėtai, dlatego ważne jest, aby artystka Ieva Skaurone była tu ze swoimi pracami.
„Państwa, narody, wspólnoty, rodziny i jednostki na różnych etapach stawały na skraju otchłani historii ludzkości. Malując płótna myślałam o przeznaczeniu, o doświadczeniu niezrozumiałych sytuacji, o długich kolejkach oczekujących na moją śmierć i członków mojej rodziny, przyjaciół, sąsiadów, na siły zła, które są trudne do kontrolowania i niekontrolowane, na banalność i irracjonalność zła” – powiedziała.
Wystawa będzie czynna do 8 sierpnia.
Nauczyciel. Ieva Skauronė w 2003 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuki Monumentalnej Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie później wykładała. Od 2013 roku kierował Katedrą Malarstwa Monumentalnego i Scenografii, w 2019 został rektorem VDA.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”