W dzwonnicy katedry wileńskiej – wystawa zapraszająca do poznania Barbary Radziwiłłównej – Respublika.lt

17 grudnia Muzeum Dziedzictwa Kościelnego inauguruje wystawę „Barbora etc. », poświęcony 500. rocznicy urodzin Barbary Radziwiłłówny, w dzwonnicy katedry wileńskiej.


×

1 zdjęcie

W dzwonnicy katedry wileńskiej – wystawa zapraszająca do poznania Barbary Radziwiłłówny

Tytuł wystawy inspirowany jest listami królowej do najbliższych. Królowa polska i wielka księżna litewska często ją podpisywały, nie w odpowiedniej formie ceremonialnej, ale po prostu: „Barbora itd.”. oglądają mało znaną historię miłosną z Zygmuntem Augustem, ale za pomocą formy gry, poprzez dotyk i węch, odkrywają różne aspekty osobowości Barbory, jej codziennego życia – od zdrowia, odżywiania po garderobę, umiejętność czytania i pisania oraz geografia.

Życie chyba najsłynniejszej kobiety w historii Litwy prezentuje na wystawie stylizowana komoda. Dwadzieścia cztery szuflady pokażą koraliki i tkaniny odzieżowe, które mogły zdobić władczynię, pozwolą powąchać przygotowane dla niej lecznicze i aromatyczne substancje oraz zbadać, jak ludzie jej czasów dbali o higienę jamy ustnej. Czytając listy zwiedzający będą mogli zastanawiać się, jakie mogły być maniery królowej, komu dzieliła się swoimi troskami i życzeniami, jakie przysmaki szczególnie lubiła. Będzie można zaczerpnąć jego znanego od XVI wieku przepisu, a być może nawet zrobić sobie poczęstunek w domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Barbora Radvilaitė urodziła się w 1522 r. 6 grudnia. Dorastając w Wilnie, zmarła w 1543 r. W tym mieście miał romans z ostatnim władcą z dynastii Jagiełły, Zygmuntem Augustem. w 1547 para pobrała się potajemnie, ale małżeństwo władcy z kobietą nie należącą do królewskiej dynastii wywołało niezadowolenie jego matki, Bony Sforzy, i ogromny skandal w szeregach polskiej elity politycznej. Przez kilka lat Zygmunt August nieustannie zabiegał o zgodę szlachty na uznanie Barbary Radziwiłłówny za królową, ale koronacja na władczynię Polski na Wawelu nastąpiła dopiero w grudniu 1550 roku. Stan zdrowia Barbary gwałtownie się pogarszał – po ostatecznym zachorowaniu zmarła sześć miesięcy później w Krakowie. Przed śmiercią królowa wyraziła swoje ostatnie życzenie – pochować ją w ukochanym mieście swojego dzieciństwa i młodości. Jego trumnę przywieziono więc do miejsca urodzenia i złożono w lochach katedry wileńskiej.

Wystawa rodzinna będzie widoczna do 2023 r. Maj

Podobał Ci się artykuł? Daj nam znać. Nie zapomnij udostępnić na Facebooku!

Ł
F

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *