Życie chyba najsłynniejszej kobiety w historii Litwy prezentuje na wystawie stylizowana komoda. Dwadzieścia cztery szuflady pokażą koraliki i tkaniny odzieżowe, które mogły zdobić władczynię, pozwolą powąchać przygotowane dla niej lecznicze i aromatyczne substancje oraz zbadać, jak ludzie jej czasów dbali o higienę jamy ustnej. Czytając listy zwiedzający będą mogli zastanawiać się nad manierą królowej, której zwierzała się ze swoich trosk i życzeń, nad przysmakami, które szczególnie lubiła. Będzie można zaczerpnąć jego znanego od XVI wieku przepisu, a być może nawet zrobić sobie poczęstunek w domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Barbora Radziwiłła, urodziłby się w 1522 roku 6 grudnia. Dorastając w Wilnie, zmarła w 1543 r. W tym mieście miał romans z ostatnim władcą z dynastii Jagiełły, Zygmuntem Augustem.
w 1547 para pobrała się potajemnie, ale małżeństwo władcy z kobietą nie należącą do królewskiej dynastii wywołało niezadowolenie jego matki, Bony Sforzy, i ogromny skandal w szeregach polskiej elity politycznej. Przez kilka lat Zygmunt August nieustannie zabiegał o zgodę szlachty na uznanie Barbary Radziwiłłówny za królową, ale koronacja na władczynię Polski na Wawelu nastąpiła dopiero w grudniu 1550 roku.
Stan zdrowia Barbary gwałtownie się pogarszał – po śmiertelnie zachorowaniu zmarła sześć miesięcy później w Krakowie. Przed śmiercią królowa wyraziła swoje ostatnie życzenie – pochować ją w ukochanym mieście swojego dzieciństwa i młodości. Jego trumnę przywieziono więc do miejsca urodzenia i złożono w lochach katedry wileńskiej.
Dzwonnica nie została wybrana na miejsce wystawy przypadkowo. Barbora Radvilaitė słyszała dzwony katedry od dzieciństwa, dorastając w pobliskim Pałacu Radziwiłłów, obok Wilii. Dzwony dzwonnicy katedry wileńskiej biły jeszcze po żałobnej procesji, która towarzyszyła ciału królowej do ostatecznego spoczynku. Ukryte przez wieki w jednej z krypt katedralnych szczątki zostały odkryte dopiero w 1931 roku. W lochach katedry wileńskiej, w Mauzoleum Królewskim, do dziś zachowały się szczątki i pamięć o królowej.
Dla całej rodziny narażenie będzie eksponowana do 2023 roku. Maj Wszyscy odwiedzający dzwonnicę będą mogli ją zwiedzać. Wystawie towarzyszyć będzie tematyczna lekcja po Katedrze Wileńskiej, jej lochach i dzwonnicy.
Kolejne wycieczki zaplanowano na 17 grudnia. i 31 12:00 Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Kuratorką wystawy jest Inga Cironkaitė-Bendžienė. Konsultant – prof. dr Raimonda Ragauskienė
Architekt i projektant – Povilas Vincentas Jankūnas.
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”