W czerwcu prąd na Litwie podrożał o 36%

Zdjęcie: Judita Grigelytė (VŽ).

Ze względu na zmniejszenie zasobów energii odnawialnej i wzrost produkcji elektrociepłowni średnia cena energii elektrycznej na Litwie w czerwcu w porównaniu z majem wzrosła o 36% do 223 euro za megawatogodzinę (MWh), podał Litgrid.

Według Liutaurs Varanavičius, dyrektora działu strategii Litgrid, wzrost cen wynikał głównie ze spadku produkcji odnawialnych źródeł energii.

„W drugiej połowie czerwca obserwowaliśmy spadek produkcji energii wiatrowej na Litwie. Warto również zauważyć, że przy ekstremalnie wysokich temperaturach powietrza spada sprawność elektrowni słonecznych. z tego w ostatnich dniach czerwca, gdy temperatura powietrza osiągnęła 30 stopni, elektrownie słoneczne wyprodukowały około 80% mniej niż w połowie czerwca” – powiedział L. Varanavičius w raporcie.

W czerwcu produkcja energii wiatrowej spadła o 44% do 61 gigawatogodzin (GWh), podczas gdy elektrownie słoneczne wyprodukowały o 3 GWh więcej niż w maju, czyli 44 GWh.

Kolejnym powodem wzrostu cen jest ograniczona przepustowość gazociągu Nord Stream 1 do 40%.

„Ponieważ Rosjanie ograniczają przepustowość gazociągu Nord Stream 1 do 40% i planują wyłączenie go z powodu remontu w połowie lipca, istnieją obawy, czy rurociąg powróci po remoncie. przygotuj się na nadchodzącą zimę” – powiedział L. Varanavičius.

Według niego w pierwszej połowie czerwca ceny gazu kształtowały się na poziomie około 90 euro za MWh, a do końca miesiąca osiągnęły ponad 130 euro za MWh.

W czerwcu elektrownie gazowe wyprodukowały na Litwie 33% energii elektrycznej, elektrownie wiatrowe – 24%, elektrownie wodne – 21%, elektrownie słoneczne – 17%, pozostałe elektrownie – 4%.

Zużycie energii elektrycznej w czerwcu spadło średnio o 1,6% od maja do 878 gigawatogodzin (GWh). Lokalne elektrownie dostarczały 27% krajowego zużycia energii elektrycznej. Całkowita produkcja spadła o 10% do 251 GWh.

Napływ importu stanowił 72% krajowej konsumpcji, zmniejszył się o 3% w ciągu miesiąca, import ze Skandynawii przez połączenie NordBalt osiągnął 53%, z Łotwy 35%, z krajów trzecich 0%, a z Litwy 12 % z Polski.

Eksport energii elektrycznej zmniejszył się o 17%, większość trafiła do Polski (97%), reszta trafiła na Łotwę (3%).


Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *