zdjęcie Władimira Iwanowa (V).
Wzrost produkcji energii wiatrowej w regionie spowodował wzrost cen na rynku hurtowym.
39 lipca średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej Nord Pool spadła o 23% w porównaniu z poprzednim tygodniem, z 93 EUR/MWh do 72 EUR/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena również spadła o 23%, z 90 EUR/MWh do 70 EUR/MWh bez kosztów transportu i innych kosztów – informuje Litgrid.
W miniony poniedziałek farmy wiatrowe wyprodukowały bardzo dużo, maksymalna produkcja godzinowa sięgnęła 716 MW (rekord godzinowy to 717 MW), aw ciągu jednego dnia wyprodukowały aż 14 GWh. Dla porównania, przez cały tydzień elektrownie wiatrowe wyprodukowały 25 GWh. Uważa się również, że w związku z obchodzonym w czwartek i piątek Świętem Wolności Państwa Litewskiego zużycie energii elektrycznej spadło nawet o około 10% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jednak ceny energii elektrycznej na Litwie były najdroższe w czwartek, kiedy cena dzienna osiągnęła poziom 99 EUR/MWh. Wydaje się, że wzrost konsumpcji lokalnej ma niewielki wpływ na ostateczną cenę ze względu na duże przepływy importowe i eksportowe. W czwartek spadła generacja wiatru w całym regionie, a zwłaszcza w Niemczech, i spójrzmy prawdzie w oczy, cytowany jest w raporcie Lutauras Varanaviius, dyrektor działu strategii w firmie Litgrid.
Zużycie energii elektrycznej na Litwie w ubiegłym tygodniu wzrosło o 2% i sięgnęło 198 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 52% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem.
W ubiegłym tygodniu na Litwie najwięcej energii elektrycznej generował wiatr, którego produkcja wzrosła o 81 proc., z 25 GWh do 44 GWh. Produkcja energii słonecznej również wzrosła o jedną czwartą, z 20 GWh do 26 GWh. Produkcja energii wodnej nieznacznie wzrosła z 8 GWh do 10 GWh. A ilumis wygenerował podobną moc jak w zeszłym tygodniu, około 18 GWh.
W ciągu tygodnia energia wiatru wytwarzała 43% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia słoneczna 25%, energia cieplna 17%, energia wodna 10%, a inne rodzaje energii 5%.
Według relacji import/eksport (słodki), 50% zapotrzebowania na energię elektryczną pochodziło z importu. Rozróżniając import ropy, 73% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 24% na Łotwę, a pozostałe 3% importowano przez granicę z Polską.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”