zdjęcie Władimira Iwanowa (V).
Choć na początku ubiegłego tygodnia produkcja energii wiatrowej była wyjątkowo niska iw efekcie eksport do Polski został znacząco ograniczony, to w weekend wiatr się załamie i sprowadzi ujemne ceny w Skandynawii i krajach bałtyckich. Średnia cena systemu maklerskiego energii elektrycznej Nord Pool była w niedzielę po raz pierwszy w historii ujemna.
10 lipca 2016 r. średnia tygodniowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej Nord Pool wzrosła o 22% z 72 EUR/MWh do 87 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena wzrosła o 18% z 70 euro/MWh do 82 euro/MWh bez przesyłu i innych opłat, jak podaje Litgrid, litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej.
W ciągu ostatniego tygodnia generacja wiatru na Bałtyku znacznie spadła: na Litwie generacja wiatru spadła w ciągu tygodnia o prawie połowę, aw Estonii i na Łotwie nawet o około 70%. Również z powodu nieplanowanych napraw jeden z estońskich zakładów oświetleniowych wstrzymał produkcję. W ciągu ostatniej generacji litewskie i łotewskie elektrociepłownie zostały częściowo wymienione, a eksport do Polski zmniejszył się o połowę. Jednak w weekend miała miejsce duża generacja wiatru w regionie, aw niedzielę w godzinach od 6:00 do 18:00 cena na Litwie była ujemna. Najniższa cena była między godziną 15 a 16, kiedy osiągnęła minus 56,55 EUR/MWh – komentuje w komunikacie Aist Krasauskien, szef działu rozwoju rynku Litgrid.
Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 43% zużycia energii elektrycznej opalanej olejem.
Na Litwie w ubiegłym tygodniu większość energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie słoneczne, których produkcja wzrosła o 9 proc., z 26 GWh do 28 GWh. Produkcja oświetlonej energii elektrycznej również wzrosła o 11%, z 18 GWh do 20 GWh. Produkcja energii wodnej nieznacznie wzrosła z 10 GWh do 11 GWh. W rezultacie produkcja energii wiatrowej została znacznie zmniejszona z 44 GWh do 23 GWh.
W ciągu tygodnia energia słoneczna wytwarzała jedną trzecią energii elektrycznej produkowanej na Litwie, energia wiatrowa 27%, energia cieplna 23%, energia wodna 12%, a inne rodzaje energii 5%.
Według relacji import/eksport (netto) 59% zapotrzebowania na energię elektryczną pochodziło z importu.
Rozróżniając import ropy, 78% energii elektrycznej trafiało do Skandynawii przez połączenie NordBalt, 15% na Łotwę, a pozostałe 7% było importowane przez granicę z Polską.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”