Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).
Pomimo spadku zapotrzebowania na gaz na Litwie, ilość gazu przesyłanego na Łotwę szybko rośnie.
W styczniu 2023 r. Sześć miesięcy temu 10 terawatogodzin (TWh) gazu przesłano rurociągiem na Łotwę w celu magazynowania gazu w podziemnym magazynie Inukalní oraz na potrzeby Morza Bałtyckiego i Finlandii, poinformował operator gazociągów Amber Grid.
To wzrost o 27% w porównaniu z 2022 r. w pierwszej połowie. W ostatnich miesiącach ilość gazu przesyłanego na Łotwę odpowiada dwóm trzecim rocznego zużycia gazu na Litwie.
Gracze rynkowi transportują duże ilości gazu do magazynów na Łotwie na sześć miesięcy, więc zakładamy, że będzie on gotowy na czas żniw. Z usługi magazynowania transportu gazu korzystają nie tylko litewscy dostawcy gazu, ale także europejscy dostawcy gazu, po otwarciu połączenia GIPL w ubiegłym roku. Ponadto rozbudowane w ubiegłym roku i obecnie maksymalnie wykorzystywane połączenie gazociągowe między Litwą a Łotwą służy szybszemu zapełnieniu magazynu Inukaln – cytuje w raporcie Nemunas Biknius, szef Amber Grid.
Według Gas Infrastructure Europe zapełnienie magazynu gazu Inukalnios na Łotwie sięga 66%, czyli 15 TWh gazu. Europejskie magazyny gazu są już zapełnione w 82%.
W ciągu 2023 r. W sierpniu litewską siecią przesyłową gazu przetransportowano łącznie 18,8 TWh gazu, z wyłączeniem tranzytu w rejonie Karaliaus. To w zasadzie tyle samo, co w ubiegłym roku, kiedy na Litwę dostarczono 19,1 TWh gazu. Większość importowanego gazu (ok. 66%) trafiała tranzytem do innych krajów Unii Europejskiej.
Zapotrzebowanie na gaz na Litwie nadal spada. W I półroczu zużyto 6,3 TWh gazu, o 34% mniej niż w I półroczu 2022 r., kiedy zapotrzebowanie na gaz na ropę wyniosło 9,6 TWh. Spadek krajowego zużycia gazu wynikał z mroźnej zimy, wysokich cen gazu w pierwszych miesiącach roku oraz nieznacznego ograniczenia zużycia gazu do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania miast.
Gazociąg GIPL łączący Litwę z Polską przetransportował w styczniu 2023 r. do Europy 2,3 TWh gazu, a na Litwę 1,7 TWh.
W I półroczu 2023 r. 87% (16,4 TWh) gazu przesyłanego systemem było dostarczane przez terminal LNG w Kłajpedzie, główne źródło dostaw gazu dla Litwy i pozostałych krajów bałtyckich.
Przepływ do Łotwy wynosi 3,9% (0,7 TWh), do Polski 9,1% (1,7 TWh).
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”