W ubiegłym roku, po zarejestrowaniu przez dyżurujących 131 zgłoszeń potencjalnych dawców, 71 rodzin, mimo bólu po stracie, zgodziło się na oddanie narządów swoich zmarłych bliskich do przeszczepienia. Po przeprowadzeniu wszystkich badań lekarskich, 54 dawców przyjęło skuteczność, co oznacza, że co najmniej jeden narząd i/lub tkanka została pobrana do przeszczepienia pacjentom na Litwie. W ubiegłym roku przeprowadzono łącznie 450 przeszczepów tkanek i narządów, co dało nadzieję na powrót do zdrowia i życie.
„Jeszcze raz składamy najszczersze kondolencje i serdeczne podziękowania Bliskim zmarłego darczyńcy. Dziękujemy za bezwarunkową życzliwość i bezcenne dary dla innych. Tylko bardzo silni i szlachetni ludzie potrafią myśleć nie tylko o sobie, ale i o innych w w trudnych chwilach po stracie i zdecydować się na pomoc. Wierzymy, że taka decyzja złagodzi także ból po stracie”, dziękuje Audronė Būziuvienė, dyrektor NTB.
Aby koło życia się obróciło, potrzebne są 3 warunki
Jak mówi A. Būziuvienė, powodzenie ciągłego cyklu procesu dawstwa narządów i tkanek zależy od trzech głównych czynników: konkretnego określenia śmierci i zachowania żywotności martwych narządów ludzkich w szpitalach dawców przez zawodowych chirurgów zajmujących się przeszczepami centra. i wsparcie społeczne. Jeśli jednak jeden czynnik zostanie zakłócony, cały proces dawstwa w kraju utknie. Zespół NTB cieszy się, że po przetrwaniu lawiny negatywnych i bezpodstawnych dezinformacji, powoli powraca społeczna akceptacja pomysłów na darowizny.
„Dziękujemy wszystkim uczestnikom wyjątkowego procesu dawstwa i przeszczepiania: anestezjologom i reanimatorom pracującym w 23 szpitalach dawców, chirurgom z dwóch litewskich ośrodków transplantacyjnych, którzy wykonują przeszczepy, specjalistom dwóch laboratoriów. Również za pomoc kierowcom „karetki pogotowia, policji i piloci samolotów No i oczywiście społeczeństwo, które coraz częściej mówi „tak” dawstwu narządów” – deklaruje dyrektor NTB.
450 przeszczepów, które dały nadzieję na wyzdrowienie lub życie
Jak poinformował dyrektor NTB, w ubiegłym roku przeprowadzono łącznie 450 przeszczepów tkanek i narządów, co dało nadzieję na powrót do zdrowia i życie.
„Dzięki dawcom i ich bliskim 163 biorców zyskało nadzieję na lepszą jakość życia i zdrowie: przeprowadzono 94 przeszczepy nerek (w tym jedno dziecko), 6 żywych nerek i 63 przeszczepy rogówki. Drugie życie otrzymało aż 287 biorców tkanek i narządów: 12 przeszczepów serca (w tym dziecko), 29 przeszczepów wątroby, 2 zespoły trzustkowo-nerkowe, 1 jednoczesny przeszczep wątroba-nerka i 243 przeszczepy szpiku kostnego.
Specjalny wskaźnik
Każde działanie ma swoje własne mierniki. Dawstwo tkanek i narządów ma specjalną jednostkę miary: liczbę rzeczywistych dawców (w przypadku pobrania co najmniej jednego narządu lub tkanki od zmarłej osoby) na milion mieszkańców. Generalnie wskaźnik ten służy do oceny sytuacji dawstwa i przeszczepiania narządów w danym kraju na świecie.
Wraz z powrotem zaufania publicznego i wspólną pracą wszystkich łańcuchów dawstwa i przeszczepień, w 2023 r. liczba skutecznych dawców na milion mieszkańców Litwy osiągnęła 19,3. To najlepsze osiągnięcie w ciągu ostatnich 7 lat i trzeci najlepszy wynik w blisko 30-letniej działalności NTB.
Praca zespołowa się opłacaMy
Od lipca br. rozpoczęły działalność trzy regionalne centra koordynacji usług darowizn: w Kownie, Kłajpedzie i Wilnie. Specjaliści z tych ośrodków koordynują działania lekarzy w przydzielonych im szpitalach i doradzają im, pomagają w identyfikacji potencjalnych dawców, rozmawiają z krewnymi zmarłego oraz przygotowują i utrzymują narządy dawcy zdolne do życia i nadające się do przeszczepienia. Szpitale cieszą się większą uwagą i wsparciem, ponieważ ośrodki regionalne są bliżej nich.
Zdaniem szefa NTB, wspólna praca wszystkich regionalnych ośrodków koordynacji dawstwa przyczyniła się do poprawy wyników dawstwa i przeszczepów. Od jesieni potencjalni dawcy rejestrowani są nawet w małych szpitalach, a część z nich okazała się skuteczna.
„Proces dawstwa to wysiłek zespołowy. Tylko koncentracja i współpraca zapobiegają załamaniu tego procesu. Dziękuję lekarzom koordynującym regionalne centra koordynacji krwiodawstwa. Coraz intensywniej współpracują ze specjalistami ds. krwiodawstwa. Szpitale, w których oddawanie krwi jest możliwe i aktywnie przyczyniają się do utrzymania darczyńców” – wyjaśnia dyrektor NTB.
Wyjątkowa operacja: dokonano pierwszego jednoczesnego przeszczepienia wątroby i nerki
Choć na Litwie przeszczepy zespołów płucno-sercowych czy kompleksów trzustkowo-nerkowych wykonuje się już od dawna, to jednoczesnego (jednoczesnego) przeszczepiania wątroby i nerek (dwóch narządów jednocześnie) dokonano dopiero u nas. Pierwszą taką operację w krajach bałtyckich przeprowadzono jesienią w klinikach VUL Santaras u pacjenta cierpiącego na chorobę genetyczną wpływającą zarówno na czynność wątroby, jak i nerek.
Uważa się, że podczas przeszczepiania nerki i wątroby od jednego dawcy przeszczepiona wątroba chroni nerkę, w zależności od możliwości immunologicznych organizmu. W rezultacie biorcy muszą przyjmować mniej leków immunosupresyjnych, a ryzyko reakcji odrzucenia zmniejsza się.
Poszerza się geografia lotów i zacieśnia się współpraca międzynarodowa
Podczas gdy setki dawców narządów czekają na Litwie, NTN szuka ich również za granicą na międzynarodowej platformie wymiany narządów dawców FOEDUS, na której znajdują się oferty i zapytania dotyczące dawców narządów. „Jeśli narząd spełnia ustalone kryteria i jest odpowiedni dla biorcy oczekującego na Litwie, jedyną realną możliwością sprowadzenia go na Litwę jest transport lotniczy” – mówi A. Būziuvienė, dyrektor NTB.
Chcąc pomóc biorcom oczekującym na dawcę narządów i tkanek, NTB przedłużyło we wrześniu umowę o współpracy z Siłami Powietrznymi/KOP, zgodnie z którą rozszerzono geografię lotów. „Od 2023 roku KOP będzie mógł pomagać w dostarczaniu narządów drogą lotniczą nie tylko z Łotwy, ale także z innych krajów europejskich. Wśród nich: Polska, Niemcy czy Czechy – precyzuje dyrektor NTB.
Tylko w zeszłym roku, dzięki międzynarodowej wymianie dawców narządów, 7 biorców otrzymało nadzieję na życie i powrót do zdrowia na Litwie. Z Łotwy przywieziono 3 nerki i 3 wątroby dawców. Przyjechała para nerek z Polski.
W ubiegłym roku helikoptery KOP 7 razy przewoziły na Litwę zespoły medyczne z dawcami narządów. Kiedyś transport lotniczy Państwowej Straży Granicznej ruszył na ratunek życiu. Helikopterami KOP transportowano także narządy dawców z zagranicy. Lekarze odwiedzili nawet trzykrotnie Łotwę i raz do Polski.
Czasami zdarza się, że na Litwie nie ma odpowiedniego biorcy, dla którego byłby odpowiedni dawca narządu. W takich przypadkach uszanowane „tak” wypowiedziane przez bliskich i bezcenny prezent wysyłane są do innych krajów UE, gdzie znajdzie się odpowiedni odbiorca. W ubiegłym roku takie upominki otrzymało 16 ciężko chorych pacjentów z Czech, Włoch, Polski, Szwajcarii i Niemiec.
Krewni powinni znać naszą opinię na temat darowizny
Na Litwie każdy, kto ukończył 18 lat, może wyrazić swoją wolę – przyjąć dawstwo narządów i powiedzieć „tak” – wyrazić zgodę na oddanie swoich tkanek i narządów do przeszczepu po swojej śmierci. Można się jednak też nie zgodzić – powiedzieć „nie”. Zgodę lub brak zgody można wypełnić online lub w Krajowym Biurze Transplantacyjnym, podczas wydarzeń, w których biorą udział pracownicy urzędu, a także w aptekach, lekarzach rodzinnych i centrach krwiodawstwa.
Nawiasem mówiąc, dawcą można zostać dopiero po tzw. śmierci wyjątkowej – śmierć mózgu musi zostać zdiagnozowana w szpitalu, w przeciwnym razie krążenie krwi nieodwracalnie ustanie. W przypadku śmierci biologicznej dawcą nie zostaje się, niezależnie od wyrażenia zgody na ten krok. Co roku na Litwie umiera ponad 40 000 osób, z czego tylko około 150 umiera w wyniku rozpoznania w szpitalu śmierci mózgowej lub nieodwracalnego zatrzymania przepływu krwi.
Mimo że prawie 47 000 osób na Litwie wyraziło zgodę na oddawanie narządów i tkanek oraz wypełniło formularz zgody na otrzymanie karty dawcy, nasi bliscy również muszą wyrazić zgodę. Dlatego tak ważne jest, aby zostali poinformowani o Twojej decyzji o oddaniu narządów i tkanek. Poświęćmy czas na rozmowę, która może uratować komuś życie lub poprawić jego jakość.
Obecnie na przeszczep czeka ponad 500 osób. Wśród nich: 79 – nerki, 27 – serce, 7 – płuca, 2 – zespół płuco-serce, 34 – wątroba, 160 – przeszczepy rogówki, 224 – szpik kostny, w tym 34 to dzieci.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”