W celu zwiększenia wynagrodzeń lekarzy podwyższane są podstawowe ceny usług zdrowotnych

Za zgodą Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (DSP) do rady, z dniem 1 listopada br., podstawowe ceny udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej. Na ten cel zostanie przeznaczone ponad 22,7 mln. euro z Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (PSDF). Większość tych środków będzie pochodzić ze środków budżetowych PSDF, a pozostała część ze środków rezerwowych PSDF.

„Te środki pozwolą na realny wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w placówkach służby zdrowia. Instytucje medyczne zaczną otrzymywać dodatkowe środki od stycznia przyszłego roku, a już płacąc pracownikom za ten miesiąc, instytucje będą miały więcej środków na wynagrodzenia” – powiedziała Simona Adamkevičiūtė, dyrektor działu ekonomicznego VLK.

Najwyższa dynamika wzrostu cen (powyżej 7%) dotyczy opłat za usługi świadczone w ramach programów profilaktyki zdrowotnej, konsultacji doraźnych, podstawowej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz usług medycznych.

Współczynnik wzrostu cen usług został obliczony na podstawie przekazanych przez placówki służby zdrowia danych o kosztach niezbędnych do świadczenia usług, a także po ocenie danych z projektu budżetu na 2023 r.

Według S. Adamkevičiūtė scenariusz rozwoju gospodarczego Ministerstwa Finansów przewiduje, że przeciętne wynagrodzenie w kraju powinno w najbliższych latach wzrosnąć o 8%. W celu podwyższenia wynagrodzeń pracowników zakładów opieki zdrowotnej o co najmniej procent od początku przyszłego roku, proponuje się ponowną podwyżkę podstawowych cen usług medycznych jeszcze w tym roku.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *