„Poświęcony jest zarówno wiedzy, umiejętnościom, jak i postawom dotyczącym zdrowia psychicznego, dbania o nie oraz zrozumienia, kiedy szukać pomocy i czym jest sieć wsparcia” – powiedziała we wtorek dziennikarzom Simona Bieliūnė, doradca ministra zdrowia.
Według niej program ten zostanie uruchomiony od przyszłego roku, a na ten przyszły rok przeznaczono 280 tys. osób. euro z funduszy europejskich.
„Program alfabetyzacji jest przeznaczony dla różnych grup wiekowych, ale zaczniemy od młodych ludzi. Umiejętność czytania i pisania wśród młodzieży jako zasób ludzki to zarówno sami młodzi ludzie, jak i nauczyciele, którzy pracują w szkole i którzy rozpoczną wdrażanie programu Life Skills, – powiedział przedstawiciel SAM.
Jak poinformowała S. Bieliūnė, w tym obszarze prowadzona będzie również współpraca z organizacjami pozarządowymi, innymi ministerstwami i partnerami społecznymi, aby zajmowały się edukacją w zakresie zdrowia psychicznego „tam, gdzie młodzi ludzie mogą osiągnąć najlepsze wyniki”.
„Uważaliśmy rodziców za grupę docelową, a także pracodawców i pracowników. (…) Oto kwestia pozostałych modułów, które zaczniemy przygotowywać w przyszłym roku”, powiedziała S. Bieliūnė.
Brakuje psychologów
Od przyszłego roku szkolnego zajęcia z umiejętności życiowych będą organizowane dla wszystkich uczniów do dziesiątej klasy. Dla uczniów szkół podstawowych będą one zintegrowane z innymi przedmiotami, a dla starszych – jako osobny przedmiot raz w tygodniu, potem co dwa.
Tematyka ta obejmie edukację społeczną i emocjonalną, używanie substancji psychoaktywnych, znęcanie się i przemoc, zapobieganie samobójstwom, seksualność, edukację zdrowotną, pierwszą pomoc, bezpieczeństwo człowieka.
Irena Raudienė, naczelnik departamentu szkolnictwa podstawowego i średniego Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu, powiedziała, że program ten będzie realizowany przez pedagogów społecznych i innych nauczycieli z doświadczeniem w programach profilaktyki.
„Istnieją też plany przygotowania 10-punktowego programu kwalifikacyjnego, który przygotują uczelnie. (…) Uznajemy, że są przedmioty, które lepiej mogliby uczyć specjaliści – przedstawiciele służby zdrowia, z ochrony przed promieniowaniem, z policji – więc zaplanowaliśmy współpracę, aby móc ich zaprosić do szkół” – powiedziała.
Pomimo nowych środków przedstawiciel ministerstwa przyznał, że obecnie istnieje problem polegający na tym, że nie we wszystkich szkołach jest wystarczająca liczba psychologów.
„Nie mogę podać dokładnej liczby, ale ich brakuje, to naprawdę problem” – powiedziała I. Raudienė.
Ambasadorzy Zdrowia Psychicznego
Departament Zdrowia uruchomi również kolejny program ambasadorów zdrowia psychicznego, który rozpocznie się w przyszłym roku. Ma na celu zmniejszenie piętna związanego ze zdrowiem psychicznym.
„Celem programu jest zmniejszenie stygmatyzacji: zmiana postaw i postaw to nie tylko wiedza i umiejętności, ale także publiczne mówienie o problemach ze zdrowiem psychicznym” – powiedziała S Bieliūnė.
Jak poinformował przedstawiciel SAM, obecnie trwa selekcja organizacji pozarządowych, które mogłyby zostać koordynatorami projektów w różnych częściach Litwy i gromadzić ochotników do wypowiadania się na ten temat.
Prowadzone jest między innymi równoległe badanie, aby dowiedzieć się, „jak rozprzestrzenia się piętno w sektorach zdrowia i edukacji wśród różnych grup wiekowych”.
W każdym razie na program zaplanowano 300 tys. euro z budżetu państwa.
Aby uświadomić jak największej liczbie młodych ludzi, ich rodziców, nauczycieli lub innych dorosłych różne tematy związane ze zdrowiem psychicznym, we wtorek rusza również kampania społeczna w sieciach społecznościowych i portalach internetowych.
Celem jest, aby młodzi ludzie poznali różne czynniki ryzyka dla zdrowia psychicznego, otrzymali praktyczne i przydatne porady, a dorośli uzyskali cenny wgląd w codzienne wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym młodzieży.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”