Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Służba Prasowa Prezydenta Ukrainy / AFP fot.
Proponuje się przyznanie dorocznej Nagrody Wolności prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, który zbliża się do rosyjskiej inwazji. Kandydaci ci zostali zatwierdzeni w poniedziałek przez Komisję Wolności. Ostateczną decyzję Sejm podejmie na jednym z najbliższych posiedzeń plenarnych.
Zdecydowaliśmy się przyznać Nagrodę Wolności W. Zełenskiemu, ponieważ obecna wielka walka, która tworzy historię światowej walki o wolność, toczy się nigdzie indziej, jak tylko na Ukrainie, a W. Zełenski stanie przed bardzo trudną misją przywódczą — powiedział jej prezes SNB w poniedziałek po posiedzeniu Komisji Wolności Paweł Kuźmickien.
Według niej ukraiński prezydent pokaże prawdziwe oblicze tyrańskiej Rosji, jej zbrodni przeciwko ludzkości.
To człowiek o niezwykłej odwadze, determinacji i wielkiej cierpliwości, który skutecznie zwycięża tę walkę – powiedział P. Kuźmickien.
To bardzo symboliczne, że nagroda wolności, przyznawana 13 stycznia, w dniu odzyskania przez Litwę niepodległości, jest zawsze przedstawiana jako znak nadziei, że wygramy bitwę i zobaczymy innych architektów światowego bezpieczeństwa – powiedziała.
Zdaniem członka Sejmu Nagroda Wolności będzie zarówno wsparciem, jak i wsparciem dla prezydenta Ukrainy, który od dziewięciu miesięcy walczy z rosyjską inwazją.
Nominowany jest wybierany do czterech nagród. Nie są publikowane.
Kandydatami do nagrody mogą być osoby fizyczne i prawne z Litwy i zagranicy, które zasługują na wolność, demokrację i humanitarne sądy.
Nagroda Wolności jest wyrazem uznania dla wkładu osób i organizacji w promowanie współpracy transgranicznej w walce o wolne samostanowienie i suwerenność narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
Utworzona przez Sejm Nagroda Wolności jest wręczana parlamentowi podczas uroczystego posiedzenia z okazji Dnia Obrony Wolności 13 stycznia. Następnie zapewnia się statuetkę i 5000 EUR.
Pierwszą Nagrodę Wolności otrzymał rosyjski bojownik o wolność, prawa człowieka i demokrację Siergiej Kowaliow.
nagrodę otrzymał także członek Wolnej Ligi Litwy, były więzień polityczny Antanas Terleckas, założyciel podziemnego pisma Litewska Kronika Kościoła Katolickiego, arcybiskup Sigitas Tamkeviius, były polski dysydent, redaktor Gazety Wyborczej Adamas Michnikas, mandat prezydenta Valdasa Adamkusa dobiegnie końca.
Laureatami są także przewodniczący Rady Najwyższej-Sejmu Reparacyjnego, sygnatariusz Vytautas Landsbergis, mnich-dysydent Nijol Sadnait, siedmiu byłych partyzantów walczących z okupacją sowiecką: Jonas Eponis, Jonas Kadionis, Juozas Jakavonis, Bronislavas Juospaitis, Vytautas Balsys, Jonas Abukauskas, Juozas Mocius. , a także Albinas Kentra, felietonista Réveil. W ubiegłym roku nagroda została przyznana demokratycznej opozycji Białorusi.
Tę ostatnią nagrodę otrzymali współpracownicy Litewskiej Kroniki Katolickiej Baniyas, Elena Gerarda iuliauskaita, Bernadeta Malikaita i Jonas Boruta.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”