Prezydent Rosji Władimir Putin. Zdjęcie: Pavel Bednjakov (AFP/Scanpix).
Przywódca Kremla Władimir Putin nazwał w środę omawiany przez europejskich przywódców pomysł ograniczenia cen rosyjskiej ropy „zagrożeniem dla dobrobytu miliardów ludzi” i powiedział, że Rosja nie będzie sprzedawać ropy krajom, które go zastosują.
„Swoimi niepoważnymi decyzjami niektórzy zachodni politycy niszczą globalną gospodarkę rynkową i faktycznie zagrażają dobru miliardów ludzi” – powiedział Putin na forum energetycznym w Moskwie.
W czwartek Unia Europejska nałożyła na Rosję nowy pakiet sankcji, rozszerzając zakazy handlu i ludności po aneksji przez Moskwę czterech okupowanych regionów Ukrainy.
Środki te mają również na celu ograniczenie cen rosyjskiej ropy transportowanej na całym świecie, ale dopiero po uzgodnieniu szczegółów przez państwa Grupy Siedmiu (G-7).
W zeszłym miesiącu G-7 wezwała do „pilnego” ograniczenia cen rosyjskiej ropy, aby ograniczyć dochody Moskwy na finansowanie inwazji na Ukrainę.
V. Putin powiedział też, że Rosja mogłaby dostarczać gaz do Niemiec jedyną zachowaną nienaruszoną odnogą usankcjonowanego gazociągu Nord Stream 2, ale teraz wszystko zależy od decyzji Unii Europejskiej.
„Rosja jest gotowa do dostaw” – powiedział Putin na forum energetycznym w Moskwie, odnosząc się do części rurociągu, która nie została dotknięta przeciekami.
„Piłka jest na boisku UE. Jeśli chcą, możesz zakręcić kurki i to wszystko” – twierdził.
Nord Stream nazywa przecieki „międzynarodowym terroryzmem”
Putin powiedział również, że przecieki z gazociągu Nord Stream są wynikiem „międzynarodowego terroryzmu”, z którego korzystają Stany Zjednoczone, Polska i Ukraina.
„Nie ma wątpliwości, że jest to akt międzynarodowego terroryzmu… rośnie geopolityczne znaczenie pozostałych systemów gazowych – przechodzą one przez Polskę… Ukrainę… i oczywiście Stany Zjednoczone, które może teraz dostarczać surowce energetyczne po wysokich cenach” – powiedział na forum energetycznym w Moskwie W. Putin.
Pod koniec września odkryto przecieki na czterech odcinkach gazociągu Nord Stream łączącego Rosję i Europę.
Rurociągi znajdują się w centrum napięć geopolitycznych po tym, jak Rosja zaczęła odcinać dostawy gazu do Europy, rzekomo w odwecie za zachodnie sankcje nałożone na Moskwę po inwazji na Ukrainę.
Kilka instytutów sejsmicznych w krajach skandynawskich zarejestrowało „wysoce prawdopodobne” eksplozje w tym obszarze, zanim wykryto wycieki.
Zabronione jest powielanie informacji z agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”