V. Kauasa. Dwie strony sprawy, czyli dlaczego litewskim firmom potrzebna jest recesja złota?

Zdjęcie firmy

Ostatnie miesiące były bardzo gorzkie dla polskiego banku centralnego. Od stycznia musiał nawet 7-krotnie podwyższać pensję zasadniczą. Obecnie kształtują się one na poziomie 6,5%, ale relacja złotego do euro pozostaje wyjątkowo słaba i obecnie oscyluje wokół 4,8 zł za jedno euro. Osłabienie polskiej waluty stało się prawdziwym bólem głowy dla niektórych litewskich firm, podczas gdy dla innych jest szansą na zmniejszenie ryzyka, jakie niesie inflacja.

Polska jest jednym z głównych partnerów handlowych Litwy. W ubiegłym roku wielkość litewskiego handlu zagranicznego tym piwem wyniosła 7,27 mld. euro, kurs złotego w stosunku do euro jest zatem niezwykle ważny dla litewskich firm zajmujących się handlem zagranicznym.

Nasi eksporterzy ropy, w związku ze spadkiem kursu złota w stosunku do euro, mają obecnie trudności ze sprzedażą swoich towarów w Polsce, ponieważ sąsiednia spółka naftowa musi za euro kupować oleje lub produkować produkty na Litwie, co wymaga najwyższych kosztów wynikających z zmiany kursu walutowego. Innymi słowy, chęć Polaków do kupowania na Litwie znacznie się zmniejszy.

Z drugiej strony, obecna sytuacja daje litewskim importerom możliwość zakupu tańszych komponentów, olejów czy produktów, a tym samym przynajmniej częściowego złagodzenia skutków bieżącej inflacji. W związku ze spadkiem złotego litewscy importerzy mogą teraz nawet zwiększyć swoją marżę handlową, a jeśli podejmą na czas decyzje i skorzystają z możliwości wcześniejszego ustalenia transakcji, mogą za kilka miesięcy skorzystać z obecnego stosunku złotego do euro a nawet rok.

Transakcje terminowe to instrument finansowy, który pozwala kupować waluty obce, a w tym przypadku złotówki, po aktualnym kursie, nie od razu, ale po pewnym czasie, kiedy kurs prawdopodobnie się zmieni.

Ustalając zakup walut w przyszłości za pomocą transakcji forward, firma może zarządzać ryzykiem walutowym. Ze względu na aktualny kurs euro, przy ustalaniu przyszłej wartości sprzedaży euro i innych transakcji zakupu walut, kurs wymiany będzie korzystniejszy od obecnego. Im większa różnica stóp procentowych, tym większa będzie różnica między datą bieżącą a datą przyszłą. Na przykład, jeśli kupujesz teraz złotówki i sprzedajesz euro, kurs wymiany po 12 miesiącach bt korzystniejszy o około 6%

W przypadku transakcji o dużej wartości taka różnica może stworzyć dość zauważalne korzyści, które najlepiej odczuć w przypadku kwot w tysiącach lub milionach euro.

Aby ułatwić wyobraźnię, podam przykład. Sprzedam 100 tys. eur i kupując je w złotówkach po aktualnym kursie oszczędza się około 6000 euro, a sprzedaj je 1 mln. 60 000 euro do zaoszczędzenia.

W przypadku jednej części firmy może to nie być duża ani znacząca kwota, ale zawsze więcej znaczy lepiej niż mniej. Zwłaszcza teraz, kiedy już widać w oddali ciemniejące chmury recesji, ale jeszcze nie wiadomo, czy będzie to tylko krótkotrwały letni deszcz, czy burza miodu.

Dawniej tylko duże firmy korzystały prawie wyłącznie z możliwości ustalenia transakcji walutowej, gdyż tylko one były zainteresowane tradycyjnymi bankami. Małe i średnie przedsiębiorstwa generalnie pozostawały w tyle, ponieważ ich transakcje były zbyt małe. Jednak ewolucja fintechu zdemokratyzowała usługi futures i uczyniła je znacznie bardziej dostępnymi.

Niemniej jednak, w porównaniu do całkowitego wolumenu naszej wymiany ropy naftowej z zagraniczną ropą, wyniósł on w ubiegłym roku 70 miliardów. eur, część przednia jest na razie tylko w laas jra. Według danych Banku Litwy tylko niewielka część transakcji handlu zagranicznego, tj. 2,5%, została zawarta z góry w ubiegłym roku (0,9 mld dolarów, 0,68 mld euro i 0,25 mld w innych walutach).

Biorąc pod uwagę obecną sytuację złotego i przyszłe losy waluty, można stwierdzić, że handel kontraktami terminowymi na Litwie może stać się coraz ważniejszym środkiem zarządzania ryzykiem biznesowym. O tym, że zyskuje na popularności w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw świadczą również nasze wyniki. Tylko w pierwszym roku łączny wolumen kontraktów terminowych zawartych na naszej platformie wzrósł o 30%.

Autorem komentarza jest Virginijus Kauas, szef ArcaPay i członek zarządu

Opinia autora niekoniecznie pokrywa się ze stanowiskiem redakcyjnym.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *