„Materiał Pakui” – Ugnius Gelguda i Neringa Černiauskaitė. Zdjęcie: Arūnas Baltėnas.
Począwszy od sezonu jesiennego Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki (LNDM) prezentuje wystawy i wydarzenia, które zapraszają do zanurzenia się w przestrzeniach artystycznych. Tej jesieni LNMD otworzy 18 wystaw w swoich oddziałach w Wilnie, Kłajpedzie i Połądze, w innych muzeach litewskich i za granicą.
Wystawie towarzyszyć będą działania edukacyjne, warsztaty twórcze i konferencje naukowe.
Jak twierdzą pracownicy muzeum, rocznicy 700-lecia Wilna poświęcone są trzy ważne jesienne wystawy. Oprócz nich zaprezentowana zostanie osobista wystawa duetu Pakui Hardware, który będzie reprezentował Litwę na przyszłorocznym Biennale w Wenecji, litewska sztuka imigrantów oraz wartości ewakuowanych ukraińskich muzeów.
LNMD rozpoczyna sezon jesienny na arenie międzynarodowej w jednej z najważniejszych przestrzeni wystawienniczych w Europie: muzeum Haus der Kunst w Monachium. 8 września na otwierającej się tutaj wystawie „Inside Other Spaces”. Immersyjne środowiska artystek 1956-1976” („W innych przestrzeniach. Środowiska artystek 1956-1976”) Szczególną uwagę zwraca twórczość Aleksandry Kasuby.
W październiku muzeum otworzy wystawę w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Rocznica upamiętnienia Wilna
Z okazji 700. rocznicy upamiętnienia Wilna LNDM organizuje trzy wystawy i konferencję naukową.
10 października Otwarciu wystawy „Obcy stał się swoim: wieloaspektowe oblicze artystycznego Wilna” w Wileńskiej Galerii Fotografii towarzyszyć będzie trzydniowa konferencja, której uczestnicy będą dyskutować nad wkładem obcokrajowców w kulturę wizualną Wilna Litwa.
W listopadzie w Wileńskiej Galerii Fotografii planowana jest wystawa „Nieznany świat książek starożytnych: dziedzictwo szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego w bibliotekach wileńskich”. Jak podaje prasa, LNDM, Biblioteki Vrublevskiu Litewskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Wileński i Litewskie Biblioteki Narodowe Martynasa Mažvydasa po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentują rozproszone dziedzictwo bibliotek szlacheckich LDK. uwolnienie.
9 listopada Narodowa Galeria Sztuki LNDM otworzy międzynarodową wystawę „Wilno-Wilno-Wilno w sztuce 1918-1948”, organizowaną przez LNMD i Narodowe Muzeum Sztuki w Krakowie.
Zdaniem urzędników muzeum na wystawie i towarzyszącym jej katalogu po raz pierwszy zaprezentowana zostanie dokumentacja artystyczna Wilna w okresie międzywojennym, wojennym i wczesnopowojennym, zachowana w litewskich instytucjach pamięci i w języku polskim: dzieła malarstwa, grafiki, fotografie artystyczne, rzeźby i ich reprodukcje. . Od maja do sierpnia wystawa prezentowana była w Krakowie.
Przed Wenecją
Pod koniec października w Muzeum Sztuki Stosowanej i Wzornictwa LNDM zostanie otwarta indywidualna wystawa „Ignition” litewskiego duetu sztuki współczesnej „Pakui Hardware” (Neringa Černiauskaitė i Ugnius Gelguda).
Po długiej przerwie artyści organizują wystawę indywidualną na Litwie w 2024 roku. Będą reprezentować Litwę na Biennale Sztuki w Wenecji, w ich projekcie znajdują się także prace Marii Teresės Rožanskaitė (1933–2007).
Muzealnicy uważają wystawę wileńską za wstęp do przyszłego pawilonu weneckiego. Nowa, wielkoformatowa wystawa kinetyczna, instalacja „Ignition”, bada gorączkę, która wstrząsa ludzkością i światem.
Sztuka litewska i światowa w Wilnie
Jesienią planowane jest otwarcie 12 wystaw w wileńskich oddziałach LNDM – Narodowej Galerii Sztuki (NDG), Muzeum Sztuki Pałac Radvilai, Muzeum Sztuki Stosowanej i Wzornictwa, Galerii Wileńskiej, Muzeum sztuki Vytautasa Kasiulisa.
We wrześniu NDG zaakceptowało instalację „Wyspa przyszłości” autorstwa Nomedy i Gediminasa Urbonasa przeniesionych z Juodkrantė. Muzeum Sztuki Pałac Radvil we współpracy z Festiwalem Zdrowia Psychicznego „Ryšiai” otwiera wystawę zbiorową „Out of Touch”, Muzeum Sztuki Stosowanej i Wzornictwa – wystawę konkursową „Prix du Young Designer 2023”.
W październiku w NDG otwierają się wystawy „Prix JCDecaux”, zorganizowane we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej.
W planach muzeum na listopad znajduje się wystawa prac Swietłany i Igora Kopystianskich, artystów ze Lwowa i Woroneża mieszkających i pracujących w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Pałacu Radvil. W 1988 wystawiał prace konceptualne i filmy wideo artystów wyemigrujących na Zachód, po czym ukazał się opracowany przez nich katalog.
W Muzeum Sztuki Stosowanej i Wzornictwa zaprezentowane zostaną prace uczestników z Litwy, Łotwy i Estonii w odbywającym się po raz ostatni konkursie „Nagroda dla Młodego Malarza”. Praca malarza, który zajmie pierwsze miejsce, trafi do kolekcji LNDM.
Muzeum Sztuki Vytautasa Kasiulisa w dalszym ciągu powraca do dyskursu litewskich artystów, którzy tworzą i tworzą za granicą, a którzy pochodzą z Litwy. W październiku muzeum otwiera wystawę prac grafika Žibuntasa Mikšiosa (1923-2013), mieszkającego w Paryżu.
W grudniu Muzeum Sztuki Pałacu Radvil zaprezentuje słynny obraz z XVII wieku. arcydzieła malarstwa holenderskiego portrecisty Fransa Halsa – obrazy „Ewangelista Łukasz” i „Ewangelista Mateusz”.
Prace te zostały ewakuowane przez LNDM z Muzeum Sztuki Wschodu i Zachodu w Odessie na Ukrainie. Obydwa dzieła pochodzą z ok. 1625 r. i wchodzą w skład stworzonego przez artystę cyklu „Czterech Ewangelistów”. Zwiedzający będą mogli w specjalnej przestrzeni wystawienniczej zapoznać się z portretami F. Halsa oraz zapoznać się z audiowizualną opowieścią o epoce artysty, jego biografii oraz twórczości współczesnych reżyserów, scenarzystów, ilustratorów i kompozytorów – zapowiada LNMD.
Pod koniec roku w Muzeum Sztuki Pałacu Radvil zostaną otwarte wystawy interdyscyplinarnej artystki Audriasa Novicks i fotografa Algirdasa Šeškausa.
LNDM w jednostkach przybrzeżnych
LNMD otworzy cztery wystawy w muzeach nadmorskich: Muzeum Bursztynu w Połądze, Galerii Pranas Domšaitis w Kłajpedzie i Muzeum Zegarów.
We wrześniu w Muzeum Bursztynu w Połądze zostanie otwarta wystawa „Bursztyn płynie w naszych żyłach”, która w ironiczny sposób eksploruje XX wiek. Między bursztynem a litewskością nawiązały się powiązania: zwiedzający zobaczą nieoczekiwane wystawy bursztynowego kiczu, zostaną zaproszeni do przyjrzenia się polityce bursztynu, jego funkcji w budowaniu tożsamości narodowej – czytamy w komunikacie Press.
Galeria Pranas Domšaitis otworzy w Kłajpedzie dwie wystawy. We wrześniu – międzynarodowy „Karl Eulenstein (1892-1981). Powrót do Kłajpedy”, prezentujący dziedzictwo artystyczne Prus Wschodnich.
W październiku – „Świadkowie Codzienni”. Martwa natura jako (de)konstrukcja epoki”, zaprezentuje prace z XX w. Druga połowa martwych natur z plenerów LNDM.
Pod koniec roku galeria planuje zaprezentować zaktualizowaną wystawę stałą Pranasa Domšaitisa.
Muzeum Zegarów w Kłajpedzie zaprasza w październiku na nową wystawę „Najsłynniejsze wynalazki renesansu”.
w regionach Litwy
LNDM kontynuuje swoją misję polegającą na prezentowaniu wystaw na poziomie krajowym i międzynarodowym w regionie. Latem wystawa „Bursztyn głębin” prezentowana w Muzeum Bursztynu w Połądze zostaje przeniesiona do Biblioteki w Nidzie, gdzie będzie można ją oglądać do końca października.
W październiku w Okręgowym Centrum Kultury solecznickiej otwarta zostanie wystawa poświęcona temu regionowi, przypominająca i nadająca znaczenie jednej z pierwszych wypraw LNDM na Ziemię solecznicką. Na wystawie zwiedzający odkryją XIX wiek. druga połowa – XX w. obiekty kultury etnicznej pierwszej połowy – gospodarstwa rolne, krajobrazy, architektura, przedmioty gospodarstwa domowego, tkaniny o wzorach charakterystycznych dla regionu solecznickiego, ich zdjęcia i rysunki.
Spotkania edukacyjne i gastronomiczne Muzeum Migracji rozpoczną się w październiku w galerii Pamarios w Juodkrantė. Ich program obejmuje wykłady, wycieczki, szkolenia, odkrycie złotego funduszu sztuki litewskiej ze zbiorów LNDM, kulinarne dzieła mieszkańców Neringi.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinia”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”