Historia miłosna Zygmunta Augusta (1544/1548-1572), następcy tronu litewskiego i polskiego, i Barbary Radvilaitė-Goštautienė (1522-1551), młodej wdowy z wpływowego rodu Radziwiłów, rozpoczęła się w 1543 roku. lata tajnej komunikacji po 1547 r. śluby, które miały miejsce latem, stały się publiczne, dyskutowane przez wszystkich i wiadomości z tamtych dni, które nie uzyskały aprobaty. Legalizacji związku Zygmunta Augusta i Barbary sprzeciwiali się nie tylko rodzice – król polski i wielki książę litewski Senasis Zygmunta (1506-1548) z żoną Boną Sforcą (1494-1557). Sprzeciwiała się temu także szlachta litewska i polska.
Ta krótka historia królewskiej miłości żyje od pięciuset lat i jest opowiadana z pokolenia na pokolenie. Inspiruje twórców, pobudza do dyskusji i zachęca do przypomnienia sobie tamtych odległych czasów, tradycji, które wtedy istniały, do poznania wyborów i wartości lidera – kochającej osoby.
Od 22 listopada do 31 grudnia – Wystawa kostiumów Julii Janus „Sekretna miłość w Pałacu Panów”. Zwiedzający zobaczą stylizowaną XVI-wieczną sztukę w sztuce Pałacu Lordów, nawiązującą do stylistyki renesansu. interpretacja ubiorów władców, symbolicznie łącząca teraźniejszość z przeszłością, nadająca jej nowy kształt, mówiąca językiem i formami nowoczesnego wzornictwa. Projektantka zainspirowana romantyczną historią Julia Janusz ze studentami Wydziału Konstrukcji i Szycia Ubiorów Wileńskiej Szkoły Mechaniczno-Handlowej, prezentuje współczesne stylizacje strojów Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta powstałe w pracowni twórczej.
Historyk dr Nelija Kostinienė zaprasza na spacer w ramach wycieczki „Kobieta, o której opowiadała” i wspólną próbę odnalezienia miejsca, w którym mógł przebywać domniemany świadek tajemnej miłości – korytarz łączący Pałac Wielkiego Księcia i przylegający do niego Pałac Radziwiłłów, przez którą rzucił się do ukochanej Zygmunta Augusta, patrz hab. Popiersie dr Barbory Radvilaitė, odrestaurowane przez Vytautasa Urbanavičiusa i rzeźbiarza Stanisława Kuzmasa, z białego marmuru greckiego, biżuteria i korona królowej, dowiesz się o wykształceniu i hobby przyszłej królowej. W wycieczce poświęconej pamięci Wielkiej Księżnej Litewskiej i Królowej Barbary, historyk ujawni, co powiedzieli krewni, rodzina i dworzanie młodej kobiety, zarówno w złym, jak i dobrym.
6 grudnia, w dniu urodzin Barbary Radziwiłłówny, Pałac Lordów zaprosi na wieczór poświęcony władczyni „Jazz i magia Barbary Radziwiłłów”. Historyk dr. Jolanta Karpawiczene odkryje przed wami wdzięki tej władczyni, która ze względu na swoją urodę i zamiłowanie do kąpieli i perfum jest czasami nazywana litewską Kleopatrą. Posłuchamy też współczesnych improwizacji muzyki renesansu i baroku – zespół „Pure Reflections” przygotowuje specjalny program dla słuchaczy w prezencie na urodziny Barbary Radvilaitė. Prace będą prowadzone zgodnie z tzw przejście zasadzie, gdy oryginalna muzyka interpretowana jest przez jazzowe improwizacje i przeplata się z innymi stylami, jako nie do pogodzenia. Wynik takiego twórczego doświadczenia zależy tylko od improwizacji, inspiracji i talentu muzyków. W programie wystąpią znani artyści litewscy – wirtuozi muzyki dawnej i jazzu.
Wykonawcy: Rūta Švipaitė (wokal jazzowy), Nora Petročenko (mezzosopran), Jan Maksimović (saksofon), Robertas Bliškevičius (altówka), Vitalij Neugasimov (fortepian), Arman Isojan (kontrabas).
Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji opublikowanych przez firmę DELFI na jakichkolwiek innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach, a także rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a w przypadku uzyskania zgody konieczne jest podanie firmy DELFI jako źródła.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”