Uniwersytet Wileński jako pierwszy na Litwie podpisał umowę o współpracy w dziedzinie obliczeń kwantowych

Technologie kwantowe szybko zyskują uznanie ze względu na ich ogromny potencjał i znaczenie w nauce i biznesie. Zastosowanie tych technologii może zrewolucjonizować różne ważne gospodarczo sektory, takie jak IT, finanse, opieka zdrowotna i wiele innych, tworząc niespotykaną dotąd wartość i otwierając nowe możliwości dla innowacji i wzrostu gospodarczego. Uniwersytet Wileński (VU) i Poznańskie Centrum Superkomputerów i Sieci (PCSS) wykonały ważny krok w zacieśnianiu współpracy w obszarze technologii kwantowych.

10 maja Podczas targów „Impact’23” w Poznaniu podpisano umowę o współpracy pomiędzy VU a PCSS, która umożliwi stworzenie krajowej platformy obliczeń kwantowych. Przedstawiciele wydziału rozmawiali o rozwoju technologii kwantowych z Dyrektorem Centrum Badań Naukowych IBM, dr Alessandro Curioni wzięli także udział w sesji Innovation Talk moderowanej przez dr. To jest Radescu.

Impact to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń biznesowo-technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, które w tym roku zgromadziło ponad 5000 uczestników. VU reprezentował prorektor ds. partnerstwa dr hab. Artūras Vasiliauskas, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki (MIF) prof. Paulius Drungilas i prodziekanów doc. Jurgita Markevičiūtė, prof. Povilasa Treigysa i prof. Remigiusz Paulavičius. Umowę podpisał prorektor VU dr hab. A. Vasiliauskas i zastępca dyrektora centrum PCSS dr. Krzysztof Kurowski. Podkreślając wagę tej współpracy, w uroczystości wzięli udział Wiceminister Gospodarki i Innowacji Republiki Litewskiej Eglė Markevičiūtė oraz Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyńskis.

PCSS, część Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, jako pierwsza instytucja w Europie Środkowej w 2022 roku dołączyła w lutym do sieci IBM Quantum jako centrum innowacji kwantowych. VU we współpracy z PCSS podejmuje inicjatywę opracowania nowych kierunków naukowych i badań w zakresie obliczeń kwantowych.

„Nadszedł czas na utworzenie krajowej platformy dla litewskiej społeczności akademickiej, umożliwiającej wykorzystanie zasobów komputerów kwantowych, tworzenie algorytmów kwantowych i zastosowanie ich w praktyce, wykorzystując potencjał technologii” – wyjaśnia znaczenie współpracy. , dziekan VU MIF prof. Panie Drungil.

Zdaniem prodziekana informatyki na VU MIF, prof. Panie Treigio, istnieje już szereg praktycznych przykładów i rozwiązań pokazujących potencjał technologii kwantowych: „Do bezpiecznej wymiany danych niezbędne są na przykład kwantowe generatory liczb losowych lub kwantowa wymiana kluczy”. Technologie kwantowe w dalszym ciągu wymagają ogromnych wysiłków w celu ulepszenia sprzętu i oprogramowania. Obecnie trwają intensywne prace nad osiągnięciem kwantowego przełomu technologicznego, który będzie miał ogromny wpływ na dalszy rozwój nie tylko informatyki, ale także innych dziedzin nauki.

VU jest pierwszą zagraniczną instytucją naukową, która podpisała umowę o współpracy w zakresie rozwoju technologii kwantowej z PCSS.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *