Unijne ograniczenia w imporcie zboża z Ukrainy zostaną przedłużone do 15 września

Prototyp ukraińskiej hybrydy traktor-górnik. Zdjęcie Bernato Armangue (AP/Scanpix).

Unia Europejska przedłuży do 15 września ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolnych, które zostały wprowadzone przez pięć państw członkowskich w celu ochrony swoich rolników, ogłosiła w poniedziałek Komisja.

Rosyjska inwazja, która rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku, poważnie ograniczyła tradycyjny kanał eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne, zmuszając Ukrainę do eksportu drogą lądową przez kraje sąsiadujące z UE.

W maju 2022 r. UE zawiesiła stosowanie ceł importowych na ukraińskie produkty rolne, wyrażając tym samym swoją solidarność z rozdartym wojną sąsiadem.

Ale napływ ukraińskiego importu zboża do krajów Europy Wschodniej wywarł presję na ceny i wzbudził obawy o nasycenie lokalnego rynku, Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja jednostronnie zakazują importu w kwietniu.

Jeszcze w tym samym miesiącu Bruksela zawarła umowę z pięcioma państwami członkowskimi, która wygasła w poniedziałek, co pozwoliło im zablokować marketing czterech produktów, jeśli ich dostawy do innych krajów nie byłyby utrudnione.

Do 15 września blok będzie stopniowo znosił ograniczenia dotyczące ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika nałożone z powodu przeszkód logistycznych w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji – poinformowała komisja w oświadczeniu.

„Środki te pozostają konieczne przez ograniczony czas, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności związane z dużymi wąskimi gardłami logistycznymi i ograniczonymi możliwościami przechowywania ziarna przed sezonem żniwnym” w pięciu krajach, dodał.

Komisja stwierdziła, że ​​te nadzwyczajne i tymczasowe środki w pełni uwzględniają zdecydowane zobowiązanie UE do wspierania Ukrainy i zachowania jej zdolności do eksportu zbóż, które są niezbędne do wyżywienia świata i obniżenia cen żywności.

Nowy harmonogram ma też na celu rozwiązanie problemów Ukrainy z eksportem tegorocznych plonów.

Komisja, pięć państw członkowskich i Ukraina stworzyły wspólną platformę koordynacyjną w celu poprawy przepływów handlowych i tranzytu produktów rolnych wzdłuż korytarzy.

Kijów wezwał blok, aby nie przedłużał ograniczeń poza 5 czerwca. Ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski porównał je do dodatkowej broni przekazanej prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przeciwko jedności europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał te środki protekcjonistycznymi i okrutnymi.

Inni członkowie UE, w tym potęgi gospodarcze Francja i Niemcy, również wyrazili sprzeciw wobec tego, co określili jako odmienne poglądy na temat rynku wewnętrznego bloku.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w publicznych narzędziach informacyjnych oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.