Ukraiński pisarz J. Andruchovyčius przyjeżdża do Kowna: Litwa jest naszym najwierniejszym przyjacielem

15 września Kowno odwiedzi Yurijs Andruchovyčius – jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych pisarzy ukraińskich.

„Słynny i utalentowany pisarz ukraiński” (Tomas Venclova), „Andruchowycz naprawdę potrafi przekuć okropności ukraińskiej historii w literaturę” (Erich Klein, krytyk literacki) – to tylko niektóre z recenzji o szokującej pracy i intelektualiście tego autor.

J. Andruchovyčius urodził się i mieszka w Iwano-Frankowsku na zachodniej Ukrainie. W 1985 roku wraz z przyjaciółmi założył grupę poetycką „Bu‑Ba‑Bu” („Burleska-Balagan-Bufonada”), w której odbywały się wieczory teatralne poetyckie. Po rozpadzie ZSRR dokonał radykalnego odrodzenia literatury ukraińskiej i zyskał międzynarodowe uznanie. Jej prace zostały przetłumaczone na wszystkie najważniejsze języki świata i otrzymały liczne nagrody – Nagrodę Lipskich Targów Książki (2006), Nagrodę Hannah Arendt (2014), Nagrodę Książki Roku BBC (2018) i inni. Powieść pisarza „Dwanaście kół” została przetłumaczona na język litewski.

Głos J. Andruchovyčiusa poza granicami kraju stał się szczególnie silny po aneksji Krymu w 2014 roku i wojnie na wschodzie Ukrainy. Otwarcie rozważa kwestie ukraińskiej tożsamości, mówi o rosyjskiej agresji i walce swojego kraju o europejskie wartości, stale podkreśla wagę głębszego wzajemnego zrozumienia między Ukraińcami a „prawdziwymi” Europejczykami. Pisarz przyjeżdża na Litwę, kontynuując swoje tournée po Europie – Niemczech, Włoszech, Norwegii, Polsce i innych krajach.

W Kownie J. Andruchovyčius zorganizuje pierwsze spotkanie literackie z cyklu „Czytania pędzlem”, które uzupełnia program majowego festiwalu „Kowieński Tydzień Literacki” organizowanego przez Witolda Wielkiego (VDU). Ukraiński pisarz bardzo lubi urodzonego w Szeteniach Česlova Miloša, w szczególności jego celtycką ideę Europy Środkowej. W wykładzie otwartym i następującej po nim dyskusji J. Andruchovyčius przedstawi napisany specjalnie na tę okazję esej „Zniewolone szaleństwo: anty-świat”, w którym zostanie rozwinięty kontekst oporu Ukrainy wobec agresji Park. Przebłyski zniewolonego umysłu Miloša.

„W tym eseju chciałem przede wszystkim przekazać moją osobistą wizję wojny – to, co ma, jest uniwersalne (lub globalne).” Dlaczego jest bardzo ważne nie tylko dla nas na Ukrainie, nie tylko dla naszych europejskich sąsiadów, ale także dla całej ludzkości, aby klęska Rosji była kompletna, katastrofalna – powiedział.

Pisarz wysoko ceni wsparcie Litwy dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy i ma nadzieję na zacieśnienie więzi kulturowych w przyszłości: „Litwa jest naszym najlepszym, najbliższym i najwierniejszym przyjacielem. Mimo to kontakty literackie między nami są rzadkie, niewiele wiemy o współczesnej literaturze litewskiej i wydaje mi się, że to niestety sprawa wzajemna. Ale może teraz możemy zacząć coś nowego”.

Spotkanie z J. Andruchovičiusem odbędzie się 15 września o godz. Dom Artystów w Kownie. Następnego dnia akcja przeniesie się z Kowna do Č. Miejsce urodzenia Miloša, pisarza spotka się tu ze światem literackim i społecznością uniwersytecką.

Cykl „Siedmiu czytań” zostanie poszerzony o spotkanie z noblistą Swietłaną Aleksiewicz, które odbędzie się 22 września od godz. VMU w Wielkiej Sali.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *