Uczestnicy obozu zdobywają nagrodę dla najlepszego rozwiązania problemu (przez Titas Valionis).
Chociaż przeprowadzka (szczególnie przymusowa) do innej części świata jest skomplikowanym i wymagającym procesem, społeczność i pewność siebie mogą pomóc Ci poczuć się lepiej. Bardzo dobrze to rozumie Tatiana Patokova, wieloletni praktyk edukacji przedsiębiorczości, która w marcu przyjechała na Litwę i Ukrainę. Kobieta od przybycia jest wolontariuszką, później wstąpiła do lokalnej organizacji litewskiej i teraz zrzesza ukraińskich nastolatków w Poniewach i na całej Litwie.
W połowie października mija sześć miesięcy, odkąd Tatiana Patokova pracuje w zespole Junior Achievement litewskiej organizacji Junior Achievement na rzecz przedsiębiorczości i edukacji finansowej. Kiedy kobieta przyjechała na Litwę na ponad dziesięć lat, stworzyła swoją organizację pozarządową Start Now. Organizacja zajmuje się edukacją w zakresie przedsiębiorczości wśród młodzieży, poradnictwem zawodowym i innymi szkoleniami dla dorastającej młodzieży. mons mówi, że okres dojrzewania jest najtrudniejszą fazą życia. Zgadzam się, ale wydaje mi się też, że okres dojrzewania jest niezwykle ciekawym etapem, w którym kształtuje się Twoja pasja, kierunek kariery i kształtują się przyjaźnie na całe życie. To świetna zabawa, móc przyczynić się do procesu pomagania nastolatkom w lepszym zrozumieniu siebie, mówi Tatiana.
Panekov mieszka obecnie w Panevy. W tym mieście Tatiana organizuje różne zajęcia z przedsiębiorczości i samopomocy dla młodzieży, która przyjechała na Ukrainę. Porozmawiajmy o przyszłej karierze, biznesie, odnalezieniu swojej drogi w życiu. Myślę, że pomaga to dzieciom nie tylko wyraźniej widzieć swoją przyszłość, ale także czuć się bardziej odważnie w społeczności, w nowym mieście” – powiedziała kobieta. Będę uczestniczył w działaniach Fundacji Think Human, która przyczyniła się do działań integracyjnych Ukrainy na Litwie, w Polsce i Mołdawii.
Oprócz tych działań T. Patokova organizowała letnie kolonie dla młodzieży ukraińskiej. Mówi, że obozy są szczególnym miejscem dla rozwijającej się osobowości, aby wkroczyć w coś innego niż złe środowisko, nowi mons, pachnący nauczyciele lub mentorzy mogą mieć duże znaczenie dla uczniów.
Doświadczenia edukacyjne zmieniają młodzież
Według T. Patokovej w tym roku odbyły się dwa obozy: w Ignalinie przez 8 dni mieszkało i studiowało 29 ukraińskich i litewskich uczniów z Ukmergs Antanas Smetons Gymnasium i Panevis Paistris Gymnasium, nieco później do drugiego obozu przybyło 12 uczniów mieszkających na Ukrainie. Litwa. Dołączyło do niego 13 Ukraińców mieszkających na Litwie, którzy przez 7 dni pracowali i studiowali w Wilnie, zaangażowali się w przedsiębiorczość. T. Patokova mówi, że po obozie widać, że studenci są bardziej komunikatywni, ich zdolności przywódcze stają się bardziej widoczne, a ich samodyscyplina wzrasta. Potrzebne są wszelkie zdolności, aby wykształcić silnych przyszłych przywódców, którzy potrafią budować własne państwa.
Jako dziecko świat zmienił się 24 lutego. Litwa została zniszczona, zmieniło się jej rozumienie świata, zmieniły się jej wierzenia, utracono przyjaciół. Naprawdę potrzebowali prostego i dobrego doświadczenia, które po jakimś czasie dałoby im poczucie, że wszystko będzie dobrze, że świat zaakceptuje ich takimi, jakimi są, że wszystko będzie lepsze. Programy takie jak te obozy pomagają dzieciom prowadzić bardziej normalne życie, mówi Tatiana.
Wsparcie jest ważne
Od początku wojny opiekujemy się młodymi ludźmi, którzy przyjechali na Ukrainę. Już niedługo zaprezentujemy kolejny nowy międzynarodowy projekt wsparcia dla Ukraińców – mówi Andelika Rusteikien, szefowa Litewskiego Junior Achievement. Zaprasza do wspierania Ukrainy na różne sposoby: poprzez przekazanie darowizny na wybrany fundusz, wolontariat, sponsoring młodych Ukraińców. Osoby, które chcą przyczynić się do działalności LJA, mogą skontaktować się z organizacjami.
T. Patokova mówi, że litewskie firmy i instytucje publiczne mają duży wkład w organizację zajęć edukacyjnych dla studentów. Do organizacji obozu przyczyniły się: Fundacja Western Union, Scandagra oraz Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej. Dziękuję partnerom, którzy dostrzegli i docenili silną potrzebę ukraińskich studentów: wspólnej pracy, tworzenia wspólnoty, bycia silnymi jednostkami i razem – mówi Panekow.
Jednym z partnerów jest Western Union, którego wkład w organizację obozów dla ukraińskiej młodzieży szkolnej jest niezwykle ważny. Wierzymy, że pozytywny przykład Western Union zachęci inne organizacje do zaangażowania się w sensowną działalność. Od ponad 10 lat nasi pracownicy mogą wnosić wkład w inicjatywy społeczne za pośrednictwem naszego funduszu wsparcia. W tym roku najwięcej uwagi poświęciliśmy pomocy poszkodowanym w wyniku wojny na Ukrainie. Dziękujemy Litewskiemu Junior Achievement za zaproszenie do podzielenia się naszym doświadczeniem z młodymi Ukraińcami. Ponadto jesteśmy wdzięczni naszym pracownikom, którzy przyczyniają się do takiego projektu nie tylko finansowo, ale także poświęcają swój czas i energię jako wolontariusze jako prelegenci lub mentorzy – mówi Sergej Sidorov, szef międzynarodowych przekazów pieniężnych oraz firmy międzywalutowej i edukacyjnej Western Union w Litwa.
O Młodzieżowych Osiągnięciach Litwy
Lithuanian Junior Achievement to organizacja pozarządowa, lider w programach edukacji młodzieży w zakresie przedsiębiorczości i edukacji finansowej na Litwie. Programy organizacji są finansowane przez prywatne firmy i fundacje. Więcej informacji na lja.lt.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”