Zdjęcie: Matthias Bein (dpa/Scanpix).
Ukraina zaprzestała wydawania nowych paszportów mężczyznom w wieku poborowym mieszkającym za granicą, aby zachęcić ich do powrotu do domu, gdzie armia boryka się z niedoborami personelu pierwszej linii.
Znowelizowane przepisy ogłoszone przez ukraiński rząd stanowią, że mężczyźni objęci tym środkiem nie będą mogli uzyskać nowych paszportów w ukraińskich placówkach dyplomatycznych za granicą.
Będą mogli to zrobić jedynie za pośrednictwem służb migracyjnych na samej Ukrainie.
Najnowsze rozwiązanie ogłoszono dzień po zawieszeniu usług konsularnych dla mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat mieszkających za granicą. Wysiłki te odzwierciedlają próbę poszerzenia szeregów armii.
Z nielicznymi wyjątkami ukraińskim mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat nie wolno opuszczać kraju w czasie stanu wojennego.
W ostatnich miesiącach siły ukraińskie, znacznie przewyższające liczebnie Rosjan pod względem uzbrojenia i personelu, stopniowo traciły pozycję na rzecz sił Moskwy, które niedawno zajęły wschodnie miasto Awdijówka, a obecnie okopały się w okolicznych wioskach.
Polska i Litwa popierają tę decyzję
Minister obrony Polski powiedział w środę wieczorem, że Warszawa może pomóc Ukrainie w repatriacji mężczyzn w wieku poborowym.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na terytorium Polski przebywa kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym.
Minister obrony narodowej i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że Warszawa może pomóc Ukrainie poprzez repatriację mężczyzn w wieku poborowym.
„Od dawna proponowaliśmy pomoc stronie ukraińskiej w zapewnieniu wyjazdu na Ukrainę osób odbywających obowiązkową służbę wojskową” – powiedział minister w telewizji Polsat.
„Wszystko jest możliwe” – odpowiedział na pytanie, czy Warszawa zgodziłaby się, gdyby Ukraina poprosiła o wydanie szeregowych Ukraińców.
Według lutowych danych Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce zarejestrowanych było 952 104 Ukraińców, z czego 16% stanowili mężczyźni w wieku poborowym.
Wcześniej o pomocy udzielonej w odzyskaniu mężczyzn wypowiadał się także Laurynas Kasčiūnas, litewski minister obrony narodowej.
Stany Zjednoczone nie mają żadnego stanowiska
Stany Zjednoczone nie zajmują stanowiska w sprawie decyzji Ukrainy o zawieszeniu świadczenia usług konsularnych mężczyznom w wieku do służby zagranicznej za granicą, podaje „Unian”.
Daniel Sizek, rzecznik USA w Brukseli, nazwał to „trudną kwestią”. „Ukraiński rząd ma prawo ustalać własną politykę. Jak dotąd nie ma decyzji ani stanowiska rządu USA, aby pomóc Ukrainie w tej sprawie, czy nie” – powiedział.
Podkreślił, że los obywateli Ukrainy zależy przede wszystkim od Ukrainy, dlatego władze muszą w tej sprawie działać ostrożnie.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.
Temat „Środowisko biznesowe”
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”