UE zgadza się na „pułap” cen rosyjskiej ropy po zielonym świetle dla Polski

Zdjęcie autorstwa Rito Stasela.

Unia Europejska (UE) przyłączy się do inicjatywy krajów Wielkiej Siódemki (G7) w celu ustalenia „pułapu” ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dolarów za baryłkę – poinformował w piątek ambasador Polski przy UE.

Uzupełnienia w całym tekście

Polska, która postulowała niższy pułap cenowy, wycofała swój sprzeciw wobec propozycji europejskiej i ten pułap cenowy zostanie oficjalnie zatwierdzony w ten weekend – powiedział dziennikarzom Andrzej Sadosis.

„Możemy formalnie poprzeć tę decyzję” – zaznaczył i dodał, że państwa członkowskie UE zgodziły się przyspieszyć przygotowanie nowego – już dziewiątego – pakietu sankcji wobec Rosji.

Czeska prezydencja w Radzie UE i dyplomaci z innych krajów członkowskich poinformowali, że porozumienie w sprawie limitu cen ropy naftowej zostało zatwierdzone i że procedura biurokratyczna niezbędna do wejścia porozumienia w życie już trwa.

Zgodnie z porozumieniem krajów UE, jeśli cena ropy spadnie w przyszłości poniżej 60 USD za baryłkę, pułap cenowy zostanie obniżony do 5% poniżej ceny rynkowej.

Od poniedziałku UE zacznie egzekwować embargo na dostawy rosyjskiej ropy, więc teraz uzgodniony politycznie z Waszyngtonem i Grupą Siedmiu (G7) zrzeszającą bogate państwa demokratyczne „pułap” cenowy będzie dotyczył także rosyjskiego „czarnego złota”.

Przeczytaj także: VŽ wyjaśnia, co stanie się z rosyjskim handlem ropą po 5 grudnia.

A. Sadosis nazwał embargo na ropę naftową najważniejszą jak dotąd sankcją ogłoszoną wobec Rosji w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę rozpoczętą 24 lutego i kontynuacją wojny z propaństwowym sąsiadem zachodnim.

Zauważył jednak również, że Polska została zapewniona, że ​​Bruksela rozważy propozycje Warszawy i krajów bałtyckich dotyczące ostrzejszych środków w kolejnym pakiecie sankcji.

„Przygotowujemy nowy pakiet sankcji, który będzie dotkliwy dla Rosji i będzie ją drogo kosztował” – powiedział ambasador.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w zeszłym tygodniu, że jakakolwiek próba zachodniego ograniczenia cen rosyjskiej ropy będzie miała „poważne konsekwencje” dla rynków światowych.


Zabrania się powielania informacji agencji prasowej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinija”, „Sodra”, „Registrų centura” itp. w źródłach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *