UE przystąpi do Konwencji o ochronie kobiet przed przemocą

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

W czwartek Unia Europejska przystąpiła do konwencji stambulskiej, ważnego traktatu międzynarodowego chroniącego kobiety przed przemocą, rozszerzając tym samym pewne obowiązki na państwa członkowskie, które odmawiają jej ratyfikacji.

Rada Europejska, reprezentująca 27 państw członkowskich UE, zadeklarowała ostateczną zgodę na przystąpienie do konwencji.

Minister ds. równouprawnienia płci Paulina Brandberg, która obecnie przewodniczy Radzie UE, powiedziała, że ​​decyzja ta pokazuje nasze zaangażowanie w bardziej aktywne zwalczanie przemocy na tle płciowym i wspieranie ofiar przemocy.

Konwencja stambulska została przygotowana w 2011 r. przez Radę Europy, organizację prawa międzynarodowego niezwiązaną z UE. Dokument wszedł w życie w 2014 roku.

Konwencja wzywa sygnatariuszy do wypracowania praw chroniących kobiety przed przemocą, molestowaniem seksualnym, przymusowym okaleczaniem narządów płciowych i przymusowymi małżeństwami. Zawiera konkretne środki ochrony migrantek i osób ubiegających się o azyl.

Nie wszyscy członkowie UE ratyfikowali Konwencję. Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja robią to powoli, a Polska, która ratyfikowała konwencję, ogłosiła zamiar wycofania się.

Wielu sprzeciwia się stosowaniu gatunków odio w tekstach i programach stażowych, czytając niestereotypowe role płciowe. Niektórzy twierdzą również, że konwencja zachęca do nielegalnej migracji.

Jednak w 2021 r. orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE stanowi, że Wspólnota może ratyfikować konwencje ważoną większością państw członkowskich, omijając w ten sposób wstrzymanie się od głosu.

Jednak potrzeba takiej ratyfikacji będzie miała głównie charakter symboliczny. Konwencja ma zastosowanie wyłącznie do instytucji państwowych i ma również zastosowanie do współpracy sądowej w sprawach karnych oraz w dziedzinie azylu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​przystąpienie UE do konwencji jest wyraźnym sygnałem zaangażowania Wspólnoty w zwalczanie i karanie przemocy wobec kobiet.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w publicznych mediach informacyjnych i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.