„To zmieni zasady gry”. Generał zapowiada ważną zmianę.






Za wykorzystanie rozwiązań AI w wojsku odpowiadać będzie Centrum Sztucznej Inteligencji.

Bezpieczeństwo cybernetyczne

© jaydeep_, CC0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cybersecurity.png






Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!




Dowódca Polskich Sił Obrony Cybernetycznej (WOC) Karolis Molenda rozmawiał z Polską Agencją Informacyjną na temat wdrożenia sztucznej inteligencji.


Komendant WOC powiedział, że powstaje Centrum Wdrożeń Sztucznej Inteligencji, które będzie odpowiedzialne za wdrażanie rozwiązań AI (sztuczna inteligencja – przyp. red.).


We wtorek 30 lipca w studiu PAP Karolis Molenda został przesłuchany w sprawie wykorzystania rozwiązań sztucznej inteligencji w wojsku. On notatka, że widzi duży potencjał i możliwości, zauważył jednak, że wykorzystanie sztucznej inteligencji może wiązać się także z zagrożeniami. Podkreślił, że WOC zajmujący się bezpieczeństwem systemów i sieci ma ponad 100 000 użytkowników, którzy muszą korzystać z nowoczesnych rozwiązań, zwłaszcza tych opartych na sztucznej inteligencji.




„Planujemy poszerzać naszą wizję i wdrażać w siłach zbrojnych rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, takie jak wspieranie dowódców w podejmowaniu decyzji”. Wiąże się to z szybką analizą dużych ilości danych. Oczywiście tę decyzję zawsze musi podjąć dowódca, ale chcemy, żeby dzięki znajdującym się tam czujnikom miał jak najwięcej danych o tym, co dzieje się w rejonie działań” – wyjaśnił generał dywizji Karolis Molenda.


Dodał, że nie tylko Polska, ale także inne kraje starają się wykorzystywać sztuczną inteligencję, aby zapewnić swoim dowódcom przewagę w podejmowaniu decyzji. „To nasz plan na przyszłość” zauważył.




„Jestem pewien, że to zmieni zasady gry”. Jeżeli dowódcy potrafią z tego narzędzia skorzystać, (…) to też jest pewna zmiana kulturowa. Możliwość szybkiej analizy ogromnych ilości danych z pewnością może być zaletą dla dowódcy przy podejmowaniu decyzji” – stwierdził Molenda.


Dziś w siłach obrony cyberprzestrzeni pracuje 6500 osób. Żołnierze i personel służący i pracujący w 13 jednostkach na terenie całego kraju. W strukturze tej utworzono trzy dywizje operacji cybernetycznych, zdolne do prowadzenia działań obronnych, rozpoznawczych i ofensywnych. Kierownictwo WOC podlega bezpośrednio Ministerstwu Obrony Narodowej.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *