„To mogłoby pogrzebać Niemcy”. Polska uruchamia megaprojekt (Grafika)






Polska rozpoczyna dziś budowę elektrowni jądrowej, zaraz po podpisaniu umów. A teraz ma wielką szansę pogrzebać niemiecką gospodarkę.











Wszystkie artykuły z tego cyklu



  • 2023-09-28 „To może pogrzebać Niemcy”. Polska uruchamia megaprojekt (Grafika)


Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany?
Wypełnij ten formularz!




Polska uruchamia megaprojekt. Kraje z Westinghouse podpisuje kontrakt na pierwszą w kraju elektrownię jądrową.


Ekspert ds. energetyki jądrowej Marka Nelsona społecznościowy w sieci „X” pisze, że Polska ma teraz wielką szansę pogrzebać niemiecką gospodarkę.


„Niemiecka gospodarka opierała się na dużych i średnich przedsiębiorstwach przemysłowych korzystających z taniej energii.


Skąd pochodzi ta energia?


Po pierwsze brązowy węgiel, położone pod ziemią niemiecką; niebezpieczne gazociągi w Rosji; i niemieckie reaktory jądrowe, które są najbardziej produktywne na świecie.


Niemcy wezwały Europę do nałożenia podatku na węgiel brunatny w celu ponad czterokrotnego podniesienia jego ceny.



Dlatego węgiel nie jest już tani.


Rosja zawsze uważała swój gaz za broń kontroli. Po prostu zamknął rurociąg w chwili, gdy zdecydował się rozpocząć wojnę. Dopiero po zamknięciu gazociągu doszło do eksplozji Nord Stream i przestał on być opłacalny.


Niemcy muszą teraz kupować skroplony gaz ze statków, w tym z Rosji. Jest znacznie droższy niż rosyjski gazociąg.


Koniec z tanią benzyną.


Jedynym sposobem na uzyskanie taniej energii jest zatem wykorzystanie elektrowni jądrowych. Niedawno, w 2021 r. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Niemcy dysponowały wystarczającą ilością czystej, ultrataniej energii jądrowej, aby zasilić jedną trzecią swojego sektora przemysłowego po niezwykle konkurencyjnych cenach. Elektrownie te posłużą jeszcze co najmniej 50 lat.


Niemcy nadal zamknęły swoje elektrownie jądrowe.


Teraz niemieckie firmy nie mają gdzie kupić taniej (czyt. długoterminowej umowy na stałe) energii elektrycznej dla przemysłu.


Niemieckie fabryki nie mogą pozyskiwać taniej energii wyłącznie z energii wiatrowej i słonecznej, gdyż nie można zagwarantować dostępności tych źródeł energii. A jeśli ustabilizujemy ich energię za pomocą drogiego węgla i gazu zamiast taniej energii jądrowej, nie będzie ona wystarczająco tania, aby być konkurencyjnym.




Tymczasem Polska otworzyła nowy gazociąg z Norwegii, a obecnie rozpoczyna budowę własnej elektrowni jądrowej.


Oznacza to, że jeśli jesteś przedstawicielem niemieckiego przemysłu szukającym kolejnej wielomiliardowej inwestycji i musisz kupować prąd na kolejne dekady, to nie możesz usprawiedliwiać działań Niemiec. Ale możesz przeprowadzić się do Polski.


A jeśli jesteś właścicielem małej firmy w Niemczech, nie możesz uzyskać taniej energii elektrycznej, jaką uzyskują twoi francuscy konkurenci z gigantycznej farmy nuklearnej. Równie dobrze mogę przeprawić się przez rzekę do Francji, jeśli to możliwe, lub zamknąć w inny sposób.


Niemcy mogą jeszcze za kilka lat ponownie uruchomić swoją flotę nuklearną, ale mogą ją zniszczyć na żądanie kilku zatrutych ideologicznie polityków.




Przewiduję, że ta ogromna zmiana w systemie energetycznym będzie miała wpływ na resztę stulecia” – pisze ekspert nuklearny Mark Nelson.


Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC

Zabrania się powielania informacji przygotowanych przez MTPC w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody przedsiębiorstwa publicznego „Centrum Popularyzacji Nauki i Techniki”.

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *