W ostatnią niedzielę sierpnia teatr zaprasza swoich fanów na gorącą letnią zabawę i tradycyjną imprezę otwarcia nowego sezonu „Do Krainy Bajek!”, która przyciąga rzesze wiernych fanów i małych festiwalowiczów, którzy dołączają do ich szeregów każdego roku.
28 sierpnia, 12:00 Mieszkańcy Kowna i goście miasta zapraszamy na uroczystość inaugurującą 65. sezon twórczy, w którym niczym machanie czarodziejską różdżką wejścia do teatru zamienią się w kolorowe miasto cudów i baśni. Wśród dekoracji teatralnych lalki z najpopularniejszych sztuk i kolorowe postacie z bajek zaproszą do wspólnego robienia zdjęć i dobrej zabawy.
Po świątecznej sesji zdjęciowej o godz. publiczność będzie czekać na pierwszy spektakl sezonu – „Zębowe Trolle”.
Pierwsze w sezonie
Jubileuszowy sezon zapowiada się na zachwyt widzów ukochanymi i sprawdzonymi spektaklami, czterema premierami, programami edukacyjnymi, produkcjami skierowanymi do widza młodzieżowego i dorosłego. Pierwszą premierą tego sezonu jest spektakl teatru cieni „Znikający mali ludzie” (na podstawie książek australijskiej pisarki Elizabeth Cummings) zaprosi dzieci do rozmowy na „niewygodne” tematy i pomoże im zrozumieć, jak przetrwać przeciwności losu, akceptując i przekształcanie bolesnych doświadczeń w doświadczenia, które wzmacniają i przywracają radość życia.
W skład zespołu kreatywnego wchodzą artyści, którzy stworzyli więcej niż jedną udaną sztukę dla dzieci w KVLT: reżyserka – Agnė Sunklodaitė, artystka – Giedrė Brazytė.
W październiku zespół młodych projektantów zaprosi na monospektakl dla młodzieży „Pod wodą”, który ujawnia wszystkie kolory samotności – twórca pomysłu, autorka spektaklu, aktorka Dominyka Budinavičiūtė i reżyserka, scenografka Rokasa Lažaunykasa.
W okresie świątecznym na małą publiczność czeka świąteczna premiera muzyczna „Nieznana mrówka” (na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa R. Dmuchovskienė) oraz oczywiście dowcipny i życzliwy Święty Mikołaj z Daleka północ. Twórcami bożonarodzeniowego spektaklu jest wspomniany już tandem młodych twórców: reżyser i scenograf R. Lažaunykas, autor spektaklu i pieśni D. Budinavičiūtė.
W zaplanowanym na wiosnę jubileuszu teatru pierwszym „Sekretach teatru lalek”, wykorzystując nowatorskie formy wypowiedzi, ma on przybliżyć dzieciom tajniki historii teatru lalek i tworzenia spektakli, a także uwiecznić głosy. pierwszych aktorów teatru, epizody najpiękniejszych i najbardziej udanych spektakli. Spektakl wyreżyseruje Milda Mičiulytė, która nie jest już nowicjuszką w Kowieńskim Teatrze Lalek (młoda projektantka wystawiała już w Kownie dwie sztuki dla dzieci – „Podróż Munhausena” i „Pamiętnik Jakuba”), a scenografia zostanie stworzona autorstwa artystki, autorki książek dla dzieci, Edity Lepšienė.
Muzeum lalek ponownie otwarte dla zwiedzających
Po kilku latach prac rekonstrukcyjnych drzwi Muzeum Lalek ponownie otworzą się dla zwiedzających, za którymi kryją się lalki ze spektakli już nie wystawianych, fragmenty scenografii oraz przestrzeń muzealna pełna baśniowych cudów, które zachwycą młodych i starszych. Stary.
W weekend przed spektaklami muzeum będzie można zwiedzać za darmo.
Zdjęcie organizatorów.
Geografia turystyki będzie się rozszerzać
Oprócz wyjazdów do różnych miast i dzielnic Litwy co roku planowane są udziały w krajowych i zagranicznych festiwalach teatralnych, projektach i wydarzeniach.
W 65. sezonie planowane jest odwiedzenie około 20 litewskich miast i wsi oraz przedstawienie około 30 spektakli i programów edukacyjnych dla publiczności w różnym wieku.
Ma również na celu poszerzenie geografii tras koncertowych i prezentację najlepszych spektakli teatralnych na arenie międzynarodowej, udział we wspólnych projektach oraz inicjowanie twórczej wymiany.
Pierwszy zagraniczny występ sezonu zaplanowano na XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom” w Katowicach pod koniec września, gdzie odbędzie się najnowsza produkcja teatralna „Pamiętnik Jakuba” (reż. M. Mičiulytė) pokazane.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.