Tancerze Krump z Ukrainy zostaną zaproszeni do nauki komunikacji poprzez ruch

Nazwa stylu tanecznego Krump pochodzi od tekstu piosenki z lat 80. Jego nazwa jest czasami zapisywana jako K.RU.MP (Kingdom Radiically Uplifted Mighty Praise) i opisywana jest jako forma sztuki oparta na wierze.

Jednak prawdziwymi autorami „krumpa” są Ceasare Willis i Jo’Artis Ratti z Los Angeles. Ten styl tańca skupia się na energicznych walkach i szybkich, gwałtownych ruchach, demonstruje niezwyciężoną radość życia i siłę w każdych okolicznościach, a jednocześnie pomaga skierować złość, agresję, wściekłość i żądania społeczeństwa w bardziej pozytywną formę. .

Od kilku lat na międzynarodowej scenie tańca współczesnego widać tendencję do zawłaszczania tańców ulicznych, tradycyjnych, praktyk rytualnych i transowych różnych narodów.

W twórczości choreografki i tancerki Vilmy Pitrinaitė wyraźnie wyrażona jest intencja połączenia tańca współczesnego z innymi formami tańca. Udzielając lekcji elementów krumpa profesjonalistom i amatorom, czuła ich niesamowite zaangażowanie i zainteresowanie tym tańcem.

Dlatego z inicjatywy V. Pitrinaitė narodził się projekt, który zrzeszy profesjonalistów promujących taniec uliczny z Litwy i Ukrainy oraz tancerzy zajmujących się tańcem klasycznym lub współczesnym.

Według V. Pitrinaitė nadal istotne jest popularyzowanie tańca jako sztuki żywej, otwartej na realia społeczne, zdolnej do poruszenia i głębokiej przemiany formy sztuki. W tym projekcie nie mniej ważne jest utrzymanie powiązania pomiędzy tancerzami ulicznymi a instytucjami zajmującymi się edukacją taneczną.

W realizację projektu włącza się Wileński Miejski Teatr Tańca „Low Air”, który od kilkunastu lat profesjonalnie rozwija działalność teatralną i szkolną opartą na tańcu ulicznym oraz utrzymuje kontakty ze środowiskiem tanecznym na Litwie i za granicą.

Długoterminowa współpraca z tancerką V. Pitrinaitą zachęciła nas do dalszego rozwijania wsparcia ze strony społeczności tańca ulicznego i tworzenia możliwości uczenia się od siebie nawzajem.

Celem projektu jest popularyzacja idei, że taniec może być formą oporu, która może jednoczyć ludzi, zmniejszać poczucie izolacji i motywować do dalszego rozwoju.

To ważne zarówno dla Ukraińców, jak i dla nas, którzy nie chcemy się uspokoić i zaakceptować obecnej sytuacji. Do projektu i podzielenia się swoim doświadczeniem zapraszamy dwóch mistrzów tańca krump. Jeden z nich, Sergii Babenko (Jr. Slaam) swoją drogę do „krumpu” rozpoczął czternaście lat temu, na obrzeżach Odessy, gdzie w tamtym czasie, jak twierdzi, nikomu nawet nie przyszło do głowy uprawiać ten styl tańca . .

Po udziale i pomyślnym zwycięstwie w międzynarodowych mistrzostwach Sergii zdążył już odwiedzić piętnaście krajów na różnych kontynentach, prowadzić praktyczne kursy i seminaria na największych mistrzostwach świata „krump”, coraz częściej zmieniać rolę z tancerza na sędziego. lub organizator konkursów tanecznych.

Nastya Pronchuk (Girl One Shot) weźmie udział w seminariach S. Babenko. Tancerka młodszego pokolenia z Równego, z „krumpem” po raz pierwszy zetknęła się ponad siedem lat temu.

To doświadczenie sprawiło, że Nastya skojarzyła swoją karierę tancerki z „krumpem”. N. Pronchuk nie tylko aktywnie uczestniczy w międzynarodowych mistrzostwach tańca ulicznego i zdobywa nagrody, ale także bierze udział w innych projektach i produkcjach artystycznych, np. tworzy choreografie do spektakli, filmów w reklamach i teledysków teledysków artystów.

W dniach 11-13 czerwca w Kownie odbędą się seminaria taneczne „Krump”, w Kowieńskim Centrum Kultury, w sesjach praktycznych wezmą udział także partnerzy projektu: Kaunas School of Performing Arts M. Petrauskas i zespół taneczny „Ulna”. 13 czerwca o godzinie 19:00 w pobliżu ulicy Kowieńskiej odbędzie się planowany spektakl taneczny „krump”, w którym ukraińscy nauczyciele i młodzi tancerze wezmą udział w zajęciach praktycznych. Kościół Archanioła Michała, zwany także Katedrą.

W dniach 14-16 czerwca zajęcia Krumpa odbędą się w Wilnie w Państwowej Szkole Artystycznej im. MK Čiurlionisa. Do S. Babenko i N. Pronczuka dołączą także uczniowie tej szkoły artystycznej, w projekcie biorą także udział Wileński Miejski Teatr Tańca i szkoła „Low Air”. 16 czerwca mieszkańcy Wilna będą mogli obejrzeć występy „krumpa” odwiedzając Więzienie Łukiszki 2.0 podczas festiwalu „8 Festiwal”.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *