Szwedzki reżyser R. Ostlund otrzymał Złotą Palmę Cannes w 2022 r.

Rubena Ostlunda. Zdjęcie: Stephane Mahé (Reuters/Scanpix)

Szwedzki reżyser Ruben Ostlund zdobył w sobotę główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2022 za swoją gryzącą satyrę społeczną Trójkąt smutku i po raz drugi w ciągu pięciu lat został zdobywcą Złotej Palmy.

Film przedstawiający głupkowaty styl humoru, który stał się wizytówką R. Ostlunda, przedstawia modelki i zamożnych ludzi na statku wycieczkowym, którzy nagle dowiadują się, że niespodziewane wydarzenia zagrażają ich statusowi.

„W rzeczywistości naszym jedynym celem było stworzenie ekscytującego filmu dla publiczności i przedstawienie stymulujących treści” – powiedział reżyser, odbierając statuetkę nagrody podczas ceremonii na Riwierze Francuskiej.

„Daj im rozrywkę, [paskatinti] „Zadaj sobie pytania, wyjdź po sesji i miej coś do powiedzenia” – dodał.

48-letnia reżyserka wykonała już cięcie chirurgiczne w celu penetracji burżuazyjny Korona dobrego życia, która stworzyła światową parodię sztuki „The Square”, która zdobyła Złotą Palmę w Cannes w 2017 roku.

„Trójkąt smutku”, nazwany tak od obszaru twarzy, na którym powstają zmarszczki podczas marszczenia brwi, był wymieniany jako jeden z pierwszych faworytów do zdobycia głównej nagrody podczas 12-dniowej Fiesty Filmowej, która obejmowała w sumie 21 filmów. w programie zawodów.

Według reżysera jego nowy film należy rozumieć jako krytykę kapitalizmu i jego ekscesów.

W jednej z głównych scen kapitan luksusowego jachtu, grany przez amerykańską gwiazdę Woody’ego Harrelsona i cieszących się uznaniem rosyjskiego miliardera, cytują filozofa Karola Marksa i nieżyjącego już prezydenta USA Ronalda Reagana, ikonę kapitalizmu.

Jednak sceny ukazujące ludzi wymiotujących lub mających biegunkę na statku wycieczkowym wywołały zarówno burzliwy śmiech, jak i gulę w gardle oraz wywołały gorącą debatę po premierze filmu.

„Przeszedłem długą drogę”

W najbardziej ekscytującym momencie ceremonii wręczenia nagród nagrodę dla najlepszej aktorki ogłoszono Irańczykowi Zar Amirowi Ebrahimi. Została zmuszona do ucieczki z kraju 16 lat temu z powodu kampanii oszczerstw na temat jej romantycznego związku.

W Świętym Pająku ZA Ebrahimi zagrał dziennikarza próbującego wyśledzić człowieka, który zabił prostytutki w świętym mieście Mashhad w Iranie.

„Przebyłam dziś długą drogę, aby znaleźć się na tej scenie” – powiedziała aktorka, która obecnie mieszka w Paryżu. „To nie była prosta historia”.

„Ten film opowiada o kobietach, o ich ciałach. „Ten film jest pełen twarzy, włosów, dłoni, stóp, piersi, seksu – wszystkiego, czego nie można pokazać w Iranie” – dodał ZA Ebrahimi.

Wieczór w Cannes był sukcesem dla kina azjatyckiego, a południowokoreański reżyser Park Chan-wook zdobył tytuł najlepszego reżysera za swój film „Decyzja o odejściu” o detektywie zakochanym w podejrzanym o mordercę.

Song Kang-ho został uznany za najlepszego aktora w południowokoreańskiej czarnej komedii Parasite (Gisaengchung), która zdobyła Oscara dla najlepszej rodziny. Tym razem został uhonorowany za rolę w przejmującym dramacie japońskiego reżysera Hirokazu Kore-edy o nielegalnym handlu adopcyjnymi.

Drugą główną nagrodę festiwalu otrzymali 32-letni belgijski reżyser Luc Dhont i francuska weteranka filmowa Claire Denis.

Film Dhonta „Zamknij” został pokazany w Cannes – słodki portret dwóch chłopców, którzy są zastraszani i odkrywają swoją przebudzoną seksualność. W tym czasie Denis był w centrum uwagi dzięki thrillerowi „Star Midday”, historii miłosnej na tle napięć politycznych w Ameryce Środkowej.

Tegoroczną nagrodę jury przyznano filmowi „Osiem gór” o przyjaźni na całe życie we włoskich Alpach, a także bodaj najbardziej radykalnemu filmowi „EO” polskiego reżysera 84-letniego Jerzego Skolimowskiego. [lenk. „Io“]którego fabuła jest przekazywana tylko z punktu widzenia osła.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *