W Kownie, stolicy kultury europejskiej, zaprezentowana zostanie sztuka Ukrainy, z bolesnych powodów uhonorowana na Starym Kontynencie: V Triennale Ukraińskiej Sztuki Współczesnej „Ukraiński Zriz 2022. Ukraina!” . Nie wyciszyć”.
Miesięczny program wydarzeń obejmuje odkrywanie twórców tego kraju podczas wystawy sztuki, performansów, dyskusji oraz prezentację tomiku esejów.
„Ukraiński Zriz” od piętnastu lat jest platformą prezentacji współczesnej sztuki ukraińskiej za granicą. W tym roku, ze względu na wojnę i trudną sytuację w kraju, projekt stał się przestrzenią refleksji i rozmów o Ukrainie i ukraińskiej kulturze.
Organizatorami Triennale są Vlodko Kaufmans, Serhiy Petlyuks i Oksana Forostyna, dyrektorem Triennale jest Lida Savchenko-Duda. Wśród organizatorów triennale są Lwowski Instytut Strategii Kultury, „Instytut Sztuki Bieżącej” oraz platforma artystyczna „Virmenska 35”. Projekt jest wspierany przez „Kaunas 2022”, Radę Miasta Lwowa, Fundację ZMIN i Międzynarodową Fundację Odrodzenia (Ukraina).
Sztuka ta organicznie wtapiała się we wspólną tkankę kultury europejskiej, pozostawała w tzw. ślepej strefie: istniejąca, ale niewidoczna.
Rozpoczynające się dziś triennale otworzy program performatywny „Krótkie historie w drodze”, w ramach którego wystąpią ukraińscy artyści Wołodymyr Topiy, Iurii Shtaida, Natalia Lisova, Yaryna Shumska i V. Kaufman.
Ważną częścią programu jest wystawa prac siedemnastu artystów z Dniepru, Chersonia, Kijowa, Charkowa, Lwowa, Odessy i Doniecka. Podczas otwarcia wystawy w Centrum „KulturaUkraina” będzie można zobaczyć prace wideo, instalacje i inne obiekty, obrazy, grafiki, prace fotograficzne. Artyści Yana Bachynska, Lia Dostlieva i Andrii Dostliev, Kostiantynas Zorkin, Zhanna Kadyrova, Alevtina Kakhidze, Nikolay Karabinovych, Myro Klochko i Anatoliy Tatarenko, Sasha Kurmazas, Katya Libkind, Kateryna Lysovenko, Pavlo Makov, Sergiy Petlyuks, Viacheslav Poliakovs zaprezentują swoje prace na wystawa Andriy Rachinskiy i Daniil Revkovskiy, „Fantastic Little Splash” (Lera Malchenko i Oleksandr Hants), Stanisław Turina, V. Kaufman (we współpracy z Maksymem Mazurem, Serhijem Sawczenką, Janą Krykunem, Sergijem Radkewyczem, Natalką Szymin, Natalią Lisową).
Andrii Dostlieva, Lia Dostlieva. Lizanie ran wojny
Według jednego z kuratorów triennale, V. Kaufmana, wybierając artystów, którzy wezmą udział w triennale, spojrzeli na te projekty głębiej – zwłaszcza w odniesieniu do obecnej sytuacji na Ukrainie.
„Chociaż prace te mogły powstać jeszcze przed działaniami militarnymi Rosji na Ukrainie, wciąż eksplorują to, czego my, Ukraińcy, trzymamy, zakres naszej traumy. Ważne jest, aby przekazać, że kultura ukraińska jest niezależna, warta uwagi i dalszych badań. , a nie dodatek do kultury rosyjskiej, jak kiedyś uważał to świat” – mówi V. Kaufman
Artyści ukraińscy mają swoją skalę, według której dzielą czasy na dobre i złe: okresy rozkwitu były zazwyczaj przerwami między wojnami i represjami. Wykorzystali ten czas – zwłaszcza ostatnie 30 lat – produktywnie.
Choć mimo wszelkich przeszkód sztuka ta organicznie wkomponowała się we wspólną tkankę kultury europejskiej, pozostawała w tzw. ślepej strefie: istniejącej, ale niewidocznej.
„Wojna jest ceną, jaką płaci Ukraina za zwrócenie na siebie uwagi świata i wyjście ze ślepej strefy – a dziś jest dzień, w którym trzeba coraz intensywniej rozmawiać o Ukrainie” – powiedział L. Sawczenko-Duda, odpowiedzialny na triennale, jest przekonany.
Nieprzypadkowo więc w programie tegorocznego triennale znalazły się cztery debaty publiczne poruszające tematykę dyplomacji kulturalnej i traum pozostawionych przez rosyjską politykę kolonialną. Wśród prelegentów znajdą się filozof Paweł Potoroczyn, były dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Instytutu Polskiego w Nowym Jorku i Londynie, Carl Henrik Fredriksson, przedstawiciel magazynu kulturalnego Eurozine, poeta Jacek Dehnel, krytyk literacki Yaroslava Strikha i inni.
Pawło Makow. Mappa Mundi
Program artystyczno-dyskusyjny uzupełni zbiór esejów, który burzy panujące stereotypy o kraju i przybliża kulturę ukraińską.
Ivan Kozlenko, Kateryna Botanova, Mykoła Ryabchuk, Vitaliy Portnikov, Zoya Zvinyatskovska, Halyna Kruk i Yurko Vovkohonas, oficer kultury i żołnierz armii ukraińskiej, zaprezentują swoje teksty, ukazujące, w jaki sposób ludzie kultury wojowniczej mogą przekazywać to doświadczenie innym. Kuratorem programu dyskusji i publikacji jest tłumaczka, redaktorka i autorka Oksana Forostyna.
Co? Triennale Sztuki Ukraińskiej „Ukraiński Zriz 2022. Ukraina! Bez wyciszenia”.
Gdzie? W centrum „CulturEUkraine” (na pierwszym i drugim piętrze Poczty Głównej w Kownie).
Gdy? Ważny do 4 grudnia.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.