Ze względu na ponad 5-krotny wzrost cen energii elektrycznej rocznie, litewskie firmy tracą konkurencyjność i rynki eksportowe, a płacą za energię znacznie więcej niż sąsiednie kraje UE. Z tego powodu Stowarzyszenie Litewskich Izb Handlowo-Przemysłowych i Rzemieślniczych (LPPARA) zaapelowało do rządu, wzywając do pilnej zmiany modelu ustalania handlowych cen granicznych, inwestowania we wzmacnianie sieci dystrybucji, usuwania przeszkód przy przyłączanie się do sieci producentów-konsumentów i podejmowanie innych pilnych środków.
Zdjęcie stowarzyszenia Dainius Labutis.
Według wyliczeń LPPARA w branżach energochłonnych udział energii elektrycznej w kosztach produkcji może sięgać 15%. W związku z tym średnie ceny energii elektrycznej, które wzrosły 5,5-krotnie w ciągu roku i 9-krotnie w ciągu dwóch lat, prowadzą do niekonkurencyjnej produkcji litewskich producentów i utraty rynków eksportowych. Co więcej, nawet jeśli Litwa, podobnie jak jej sąsiedzi, uczestniczy w giełdzie energii elektrycznej Nord Pool, firmy nadal kupują energię po wyższej cenie niż konsumenci na Łotwie, w Estonii czy zwłaszcza w Polsce.
„Przyszłe kontrakty terminowe na przyszłą zimę pokazują, że spodziewany jest dalszy wzrost cen energii elektrycznej. Choć część tego kryzysu determinują okoliczności zewnętrzne, Litwa ma i niestety nie ma żadnych zastrzeżeń, aby złagodzić sytuację” – mówi Vytis Lembutis, prezes Szawli. Izba Handlowo-Przemysłowa i Rzemieślnicza, która umożliwiła ponad 100 firmom członkowskim Izby Handlowo-Przemysłowej i Rzemieślniczej Litwy w tym tygodniu niezwykłe spotkanie-spotkanie z szefem Litewskiej Agencji Energetycznej Virgiliusem Poderiusem.
Podczas tego spotkania członkowie Izby uzgodnili różne propozycje dla rządu, które zostaną wkrótce przedstawione w oficjalnym wystąpieniu. W szczególności LPPARA proponuje odejście od modelu kalkulacji ceny krańcowej energii elektrycznej, w którym energia elektryczna jest wymieniana według najwyższej ceny oferowanej na rynku. Izba wzywa do inwestycji w odnowienie sieci dystrybucyjnych w celu maksymalizacji produkcji energii słonecznej i wiatrowej dla firm i osób prywatnych.
LPPARA zaleca wprowadzenie zachęt do instalowania samodzielnych urządzeń do wytwarzania energii i eliminowania zakłóceń podczas podłączania nawet do sieci dystrybucyjnych o większej skali. Ponadto Izba proponuje rozliczanie realnej ceny z producentami-odbiorcami, którzy dostarczają nadwyżkę energii elektrycznej do sieci.
Wśród innych ofert LPPARA, możliwość dokonywania godzinowych zakupów energii elektrycznej dla firm, które zainstalowały inteligentne liczniki energii elektrycznej. Wreszcie, w ocenie przedsiębiorstw – członków izby, przedsiębiorstwa publiczne ESO i LITGRID uzyskują nieprzewidziane dochody ze wzrostu cen w tym trudnym okresie, a państwo otrzymuje jeszcze większą część podatku VAT. Według liderów biznesu słuszne byłoby wykorzystanie części tych środków na proporcjonalne pokrycie części ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, tak jak ma to miejsce na Łotwie, gdzie przedsiębiorstwa są objęte zwolnieniem z podatku.
„Jednogłośnie popieramy wytyczone cele długoterminowe i nie mamy wątpliwości, że w perspektywie długoterminowej, a nawet średniej, Litwa stanie się gospodarką zasobooszczędną, energetyczną, z pomocą »zielonego kursu«”. krótkoterminowo znajdujemy się w ogromnym kryzysie, dlatego głośno i wyraźnie wzywamy rząd do podjęcia natychmiastowych działań w celu zmniejszenia skutków kryzysu energetycznego i przyspieszenia przejścia na bardziej zrównoważony model energetyczny” – mówi V. Lembutis.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”