Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres udaje się we wtorek na Ukrainę, aby spotkać się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. To jego trzecia podróż od początku rosyjskiej inwazji – powiedział jego rzecznik.
„Sekretarz generalny właśnie przyjechał do Polski i jest w drodze na Ukrainę” – powiedział w oświadczeniu Stéphane Dujarric.
Guterres ma przybyć do Kijowa później we wtorek i ma spotkać się z Zełenskim w środę rano. Obaj mężczyźni mają „omówić ciągłość inicjatywy Black Sea Grains Initiative we wszystkich jej aspektach, a także inne ważne kwestie” – powiedział rzecznik ONZ.
A. Guterres ma opuścić Ukrainę w środę i wrócić do siedziby ONZ w Nowym Jorku następnego dnia.
Nie podano dalszych szczegółów na temat podróży, która będzie trzecią wizytą szefa ONZ na Ukrainie od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji 24 lutego 2022 r. Ukrainę odwiedził także A. Guterres w kwietniu i sierpniu ub.r.
Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ z okazji pierwszej rocznicy wojny Guterres powiedział, że inwazja była „rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego”.
„Spowodowało śmierć, zniszczenie i przesiedlenie ludzi na dużą skalę” – powiedział 15-osobowej radzie, w skład której wchodzi również stały członek z Rosji, mówiąc, że „naród ukraiński przechodzi prawdziwe piekło”.
A. Guterres zwrócił uwagę, że wojna dotknęła ponad osiem milionów Ukraińców, którzy wyjechali do innych krajów europejskich, i kolejne 5,4 miliona. ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do bezpieczniejszych części Ukrainy.
W zeszłym miesiącu Guterres powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że połowa dzieci na Ukrainie musiała opuścić swoje domy i teraz są one narażone na zwiększone ryzyko napięć, przemocy, przymusu i wyzysku.
Pod koniec lutego Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przytłaczającą większością głosów przyjęło rezolucję wzywającą Moskwę do wycofania wojsk z Ukrainy.
Ale posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę i przyjęta rezolucja były w dużej mierze symboliczne.
W ubiegłym roku najpotężniejszy organ ONZ spotkał się 40 razy podczas wojny na Ukrainie, ale nie był w stanie podjąć środków zaradczych ze względu na prawo weta Rosji.
W ciągu ostatniego roku António Guterres regularnie oferował pośrednictwo między Kijowem a Moskwą, jeśli obie strony chcą nawiązać dialog.
Podczas swojej pierwszej wizyty na Ukrainie nazwał wojnę Rosji z tym krajem „absurdem XXI wieku”.
Podczas wspomnianej podróży A. Guterres spotkał się z W. Zełenskim, ale sprawę skomplikował zorganizowany przez Moskwę nalot na Kijów, w trakcie którego zginął dziennikarz. Po tej wizycie A. Guterres spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Podróż szefa ONZ w sierpniu ubiegłego roku miała na celu głównie odblokowanie eksportu zboża.
W lipcu ubiegłego roku ONZ i Turcja wynegocjowały tak zwaną Inicjatywę Zbóż Morza Czarnego, która pomogła obniżyć gwałtownie rosnące ceny żywności, które powodują niedobory żywności w krajach rozwijających się. Umowa wygasa w tym miesiącu
Został przedłużony w listopadzie, ale szef organizacji humanitarnych ONZ Martin Griffiths ostrzegł, że trudno będzie zapewnić kolejne przedłużenie przed 18 marca, kiedy wygaśnie.
Zgodnie z tą umową wyeksportowano około 20 milionów sztuk. ton zboża. Rosyjska inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku, zatrzymała statki głównego eksportera tego produktu.
W ostatnich miesiącach Kijów odwiedziło wielu wysokich rangą zachodnich urzędników.
W lutym Ukrainę odwiedził prezydent USA Joe Biden, który jest jednym z największych zwolenników Kijowa.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”