Szef armii: nowe plany regionalne NATO mogą zostać zatwierdzone w przyszłym tygodniu

Nowe plany regionalne NATO mogą w zasadzie zostać zatwierdzone już w przyszłym tygodniu, mówi Valdemaras Rupšys, dowódca litewskich sił zbrojnych.

„Rozmawiamy między stolicami państw członkowskich, ustalane są ostatnie szczegóły, są interesy, propozycje każdego państwa, o których z pewnością nie możemy rozmawiać publicznie i których nie będziemy szczegółowo omawiać. Ale wczoraj, kiedy rozmawiałem z admirałem Robem Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, spotkałem się z nim, wyraził jasną opinię i ma nadzieję, że prawdopodobnie do połowy czerwca te plany zostaną zatwierdzone ” , V. Rupšys, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, powiedział BNS telefonicznie w czwartek.

Nowe regionalne plany obronne NATO zostały przygotowane jakiś czas temu w odpowiedzi na groźby rosyjskiej agresji na Ukrainie. Obejmują one również państwa bałtyckie i Polskę i zasadniczo zapewniają obronę od pierwszych dni ewentualnego konfliktu – odzwierciedla to ewolucję strategii NATO. Wcześniej Sojusz stał na stanowisku, że w przypadku konfliktu zbrojnego kraje bałtyckie powinny same stawić opór atakowi, dopóki sojusznicy nie przyjdą z pomocą.

Oczywiście musimy się ze sobą zgadzać, aby członkowie NATO byli zjednoczeni.

Według V. Rupšisa w planach jest mowa o „wyraźnym zagrożeniu – to jest zagrożenie ze strony Rosji i to zagrożenie z 360 stopni”, czyli zagrożenia terrorystyczne.

„Trzeba jasno zrozumieć, że tu są plany obrony zbiorowej i trzeba je uzgodnić dla wspólnego wywiadu, uzgodnionej reakcji na zagrożenia, możliwości działania z wyprzedzeniem, decyzji, struktur zarządzania – dowodzenia, generowania sił (. ..) Musimy jasno się ze sobą zgadzać, aby członkowie NATO byli zjednoczeni, a zwłaszcza z wojskowego punktu widzenia, aby plany były realizowane i funkcjonowały, abyśmy mieli środki na ten cel” – litewska armia powiedział dowódca.

Po zatwierdzeniu planów regionalnych spodziewane są dalsze dyskusje nad przygotowaniem planów taktycznych, które będą bardziej szczegółowe. Powinny one zostać zharmonizowane do końca roku.

„Będzie więcej „powiązanych” z geografią, z określonymi obszarami, z którymi jednostki będą nie tylko generować zdolności, ale także przegrupowywać, w razie potrzeby działania taktyczne” — powiedział generał broni.

V. Rupšys podkreślił, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i Strategiczny Dyrektoriat Wojskowy również nalegali na wezwania członków Sojuszu do uzgodnienia nowych planów regionalnych przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie.

Mówi, że wciąż trwa „dyskusja i koordynacja”, na jakim poziomie zostaną one zatwierdzone.

„Ale to już jest kwestia czysto polityczna” – podkreślił dowódca wojskowy.

Szczególna uwaga na bezpieczeństwo w Wilnie

Ostateczne plany obronne muszą zostać zatwierdzone na najwyższym szczeblu na szczycie NATO, który odbędzie się w Wilnie 11 i 12 lipca. Takie wydarzenie jest organizowane po raz pierwszy na Litwie.

Dowódca armii powiedział, że sojusznicy z NATO zwrócą szczególną uwagę i konkretne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa tego wydarzenia – niemieckie Ministerstwo Obrony już potwierdziło, że rozmieści na Litwie system obrony powietrznej dalekiego zasięgu Patriot.

Według V. Rupšisa, zgodnie z planem przygotowanym przez dowództwo wojskowe NATO, przygotowywane są już zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa na szczycie NATO, planowane są harmonogramy przerzutów, a największy wkład wniosą Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja.

„To bezpieczeństwo na wszystkich poziomach: obrona powietrzna, ochrona fizyczna, ochrona na lądzie i morzu – wszystkie te elementy są przewidziane w planie wspólnego dowództwa” – stwierdził V. Rupšys.

Według niego plan obejmuje samoloty bojowe i systemy obrony powietrznej na trzech poziomach – krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu.

„Amerykańskie środki też tam są: samoloty, część komponentu marynarki wojennej”. Zaangażowany zostanie bardzo szeroki komponent marynarki wojennej – samoloty, które zostaną rozmieszczone na platformie rozpoznawczej amerykańskiego lotniskowca. Będzie „z daleka”, nie musi być na Litwie. Ale nad Litwą i liniami komunikacyjnymi w regionie będzie parasol NATO, będzie działał kompleksowo” – zapewnił.

Lekcje wojny na Ukrainie

V. Rupšys spotkał się w czwartek w Stanach Zjednoczonych z różnymi wyższymi rangą urzędnikami armii USA i NATO, wziął udział w spotkaniu z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych ds. Transformacji (SACT), generałem Philippe Lavigne.

Według V. Rupšisa główna część rozmowy dotyczyła sytuacji geopolitycznej, przebiegu wojny na Ukrainie, jej dalszego rozwoju i tego, jak NATO powinno reagować na długoterminowe zagrożenia, „abyśmy mogli wpływać na nie tylko reagować, być tymi, którzy dyktują, ale nie tylko reagować na to, co się dzieje”. Omówiono również możliwości Rosji w zakresie przywrócenia jej zdolności.

Zdaniem dowódcy armii NATO powinno zwrócić szczególną uwagę na rozwój wojskowych systemów obserwacji, gromadzenia i przetwarzania danych cyfrowych.

„Duże kraje mają możliwości i zasoby, aby je rozwijać. Musimy wyraźnie uzgodnić, w jaki sposób my, małe kraje, możemy wykorzystać te możliwości, zintegrować je wszystkie, uczynić je interoperacyjnymi” – zapewnił V. Rupšys.

Dowódca rozpoczął swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek, kiedy eksplodowała zapora wodna Kachovka. Kijów obwinia siły rosyjskie za bombardowanie, zachodni eksperci twierdzą, że miało ono na celu zalanie dolnego Dniepru i skomplikowanie kontrataku Ukrainy.

V. Rupšys mówi, że byłoby za wcześnie, aby mówić, że kontratak rozpoczął się w pełni od dotychczasowych działań Ukrainy.

„Podsumowując, faktem jest, że Rosja również stara się przewidzieć działania Ukrainy. To, czy są w stanie to zrobić, czy nie, jest skomplikowanym pytaniem, więc nie chcę spekulować na ten temat” – powiedział.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *