Stosunki się ociepliły: po raz pierwszy od 2018 r. spotykają się rządy Niemiec i Polski

Takie konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami są pierwszymi od 2018 roku – pisze Reuters.

Stosunki między obydwoma krajami ociepliły się po dojściu do władzy proeuropejskiej koalicji Tuska w grudniu, kończącej osiem lat rządów nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która często opisywała Niemcy jako wrogą siłę.

Spotkanie następuje w czasie, gdy kraje zmagają się z wyzwaniami dla bezpieczeństwa związanymi z wojną na Ukrainie i burzliwym otoczeniem geopolitycznym, gdy skrajna prawica wygrywa pierwszą turę wyborów parlamentarnych we Francji, a europejscy przywódcy przygotowują się na możliwość powrotu Donalda Trumpa na amerykańską prezydenturę . . Dlatego też kwestie bezpieczeństwa w Warszawie są jednymi z najważniejszych tematów obrad.

Choć oba państwa uznają wagę wzmocnienia swojej obronności, istnieją rozbieżne poglądy na temat tego, jak to osiągnąć.

D. Tusk był aktywnym zwolennikiem wspólnego finansowania unijnych projektów obronnych, natomiast O. Scholz tego nie poparł.

Ponadto wielu Polaków uważa, że ​​Niemcy nie zapłaciły wystarczająco dużo za II wojnę światową, która zdewastowała kraj i zabiła około jednej piątej jego populacji, w tym zdecydowaną większość z 3 milionów ludzi. obywatele narodowości żydowskiej.

Niemiecka gazeta Süddeutsche Zeitung podała w poniedziałek, że Berlin zaoferuje pakiet obejmujący wsparcie na obronę wschodniej granicy Polski, a także fundusze dla ofiar hitlerowskiej okupacji Niemiec, a także budowę pomnika i miejsca spotkań.

Niemiecki rząd zatwierdził już finansowanie utworzenia „Niemiecko-Polskiego Domu” w Berlinie, poświęconego pamięci ofiar okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy.

Edwin Claye

„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *